Moderátor:

Dobrý den. Je tady další host dne, kterým tentokrát je Hana Marvanová, radní pražského magistrátu pro legislativu, pro veřejnou správu a pro podporu bydlení. Dobrý den.

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Dobrý den.

Moderátor:

Tak pojďme na to bydlení, protože ty ceny bydlení enormně rostou. Ale musíme to samozřejmě rozlišit. Je tady jako soukromé bydlení, družstevní bydlení a krátkodobé bydlení, to jsou ty bnb. Z kterého konce začneme? Jak běžný daňový poplatník může co nejsnadněji nebo by mohl v budoucnosti přijít k dostupnému bydlení?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Byly nedávno publikovány statistiky, podle kterých je bohužel Česká republika a zejména Praha na tom nejhůře. Téměř nejhůře v celé Evropě. A zatímco třeba v Polsku nebo v dalších zemích, německých zemích, tak lze byt získat za šest ročních platů, tak v Praze je to přes 12 ročních platů. To znamená, ta situace je velmi dramatická. Pro cizince tady třeba to bydlení není tak drahé, ale pro naše lidi s našimi platy je neúnosně drahé a to nejen pro lidi, kteří jsou v sociální nouzi, o které se obec a Praha musí starat, ale i pro střední vrstvy, pro běžné rodiny s dětmi. A my to rozhodně nechceme tak nechat být. A proto chceme podporovat levnější typ výstavby družstevní bydlení na pozemcích města, tak aby právě střední vrstva a rodiny s dětmi nebo třeba i senioři nemuseli čekat na to, jestli jim banka dá hypotéku a mohli skutečně si bydlení pořídit, které je pro ně cenově dostupnější.

Moderátor:

Jakým způsobem to bude legislativně podporovat nebo jaké jsou vaše mechanismy, co můžete?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Zaprvé Česká republika má stoletou tradici družstevního bydlení. Už dokonce za první republiky tady na pozemcích města vznikla levnější bytová výstavba, ať už bytové domy nebo rodinné domy. Chceme tedy obnovit tuto tradici, s kterou má spousta lidí zkušenosti a pozitivní zkušenosti. A chtěli bychom, a teď jsme ve fázi vytipovávání pozemků, a na těchto pozemcích bychom chtěli, aby družstva si mohla postavit bytový dům, bydlení. Měla by tam být účast města právě nejen v tom, že město poskytne pozemek a tím pádem zlevní tu výstavbu, že si družstvo nebudou muset na začátku lidé složit na koupi pozemku. Ale zadruhé bychom chtěli, aby město bylo i účastno v těch bytových družstvech a v těchto bytových projektech získalo i městské byty, které my také potřebujeme. Například pro lidi, kteří jsou sociální nouzi nebo profese, které jsou nutné pro chod města, jako jsou zdravotníci, učitelé nebo policisté.

Moderátor:

Jak je to s těmi pozemky, které vidíme všude kolem, když jedeme z kterékoliv strany do Prahy, tak jsou brownfieldy, to znamenám zastavěné, nebo jsou tam staré fabriky, které už bude nutno zbořit. A mnohdy jsou složité majetkové vztahy těch pozemků. Jak jakou páku na to máte, abyste to třeba vyvlastnili, koupili, použili?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

V tomto volebním období jsme v tom velmi aktivní. Má to na starosti v rámci rady náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček, který ve spolupráci s IPREM, Institut plánování a rozvoje, se snaží odblokovat ty stavební uzávěry, dohodnout v území spolupráci města, developerů, těch vlastníků, tak aby se ty brownfieldy daly odblokovat a tam na těchto brownfieldech by velmi snadno mohly vzniknout skoro celé čtvrtě, to znamená tisíce a tisíce bytů.

Moderátor:

No ono teď, když nás bude poslouchat člověk, který by si rád takový byt zakoupil, tak se pochopitelně bude ptát kdy. Vypadá to, že až se my někdy za pár let narodí dítě, tak ho přihlásím do toho družstva, které to bude mít. Máte nějaký časový plán?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

To bych chtěla, aby to bylo dřív. Mluvila jsem o tom, že teď vytipováváme na jednotlivých městských částech vhodné pozemky. Byla jsem na Praze 11, na Praze 8, na Praze 13 jsou také volné pozemky. A jednám s městskými částmi, které o tento projekt mají zájem. A chceme vytipovat takové pozemky, které jsou co nejblíže připravenosti pro výstavbu, aby bylo možno tam udělat studii, aby bylo možno dosáhnout územního rozhodnutí a stavebního povolení, čili aby se v příštím volebním období mohlo skutečně stavět. V tomto by se to připravilo a mohla by se už, kdyby se to tedy podařilo na některých pozemcích, už připravit založení bytových družstev. A pochopitelně Praha narazí na to, co ale narážejí jak developeři, tak soukromé osoby, které chtějí stavět nebo rekonstruovat, že jsou dlouhé povolovací procesy. Takže my se snažíme velmi aktivně účastnit připomínkování stavebního zákona. Nový stavební zákon je nutný, aby se zkrátilo stavební řízení, protože pokud se bude rychleji stavět, tedy respektive rychleji povolovat stavba, a pak rychleji stavět, tak se na trh dostane více bytů a ty ceny neprostou tolik, protože bude větší nabídka.

Moderátor:

Jak můžete ovlivnit z hlediska legislativy tady ten magistrát směrem k vládě nebo parlamentu?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Praha je nejen město, obec, ale je i kraj. A kraje v České republice, všech 14 krajů, má zákonodárnou iniciativu. Takže Praha může schválit návrh zákona a poslat jej do parlamentu. Já jsem v rámci své gesce už této kompetence využila několikrát, takže v parlamentu máme předloženou novelu zákona, který se týká regulace Airbnb. Jenom čekáme, až se parlament k tomu zákonu dostane, protože málo se ví, že my ten fenomén Airbnb vlastně nemáme podle zákona pravomoc vůbec regulovat a přitom místní lidé zejména v centru si stěžují, že vlastně ubývají byty k bydlení, ty byty jsou využívány jenom jako investiční byty. Zároveň to obtěžuje hlukem a dalším způsobem ty místní obyvatele. Takže máme tam tento zákon. To je novela živnostenského zákona. Máme další zákon. Už loni jsme přišli s takovým daňovým balíčkem na podporu dostupného bydlení, protože jsou určité nástroje ve světě, které jsou obvyklé, jak může stát podpořit dostupnější bydlení. A je to třeba snížení sazby DPH nebo daňové odečty u družstevních bytů nebo další daňové a finanční nástroje. Zatím je Česká republika nevyužívá a myslím, že tady je velký dluh vlády a bylo by dobré, aby vláda i parlament se inspirovali v zahraničí. My jsme to udělali, takže ten zákon jsme poslali taky do parlamentu.

Moderátor:

Takže pojďme ještě k tomu krátkodobému bydlení. Vy jste vlastně předsedkyně komise pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. To je zejména bnb, který asi teďka jsou nevyužité. A máme vůbec ponětí, kolik jich tady takových jednotek bytových je v Praze?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

V centru jsou odhady, že to je až 20 % nebo pořád to možná narůstá, těch investičních bytů. Jsou taky byty, které jsou prázdné. Ale největší problém nám dělají ty byty, které jsou využívány nikoli k trvalému bydlení a nejsou dlouhodobě pronajímány, ale jsou využívány pro turisty de facto jako ubytovny nebo hotely. A to aniž by na to bylo příslušné povolení rekolaudace. Takže máme tyto statistiky. Vlastně je to nový fenomén, s kterým naše legislativa nepočítala. V zahraničí ve světových metropolích mají města právo regulovat třeba ten rozsah využívání bytů tímto způsobem. Ale u nás tu pravomoc Praha nemá. Proto tedy usilujeme o to, aby parlament a vláda nám tu pravomoc daly. Nejsem si jistá, jestli se nám teď podaří do konce volebního období sněmovny ten zákon prosadit, protože samozřejmě sněmovna se teď zabývá přednostně epidemií a všemi těmi zákony, které s tím souvisí. To chápu, ale já doufám, že do konce našeho funkčního období, my máme před sebou ještě rok a půl do komunálních voleb, tak že se nám ta regulace Airbnb podaří prosadit. Protože pak by řada bytů opět byla navrácena té bytové funkci a i v centru by se více bydlelo.

Moderátor:

Což by samozřejmě vedlo k poklesu ceny.

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Ano. Dokonce je vidět, že teď když epidemie zasáhla trh s Airbnb, tak klesly ceny nájmů, protože ten výnos z bytů pronajímaných přes Airbnb je o hodně vyšší než výnos z bytů, které jsou pronajímány dlouhodobě. Takže my bychom chtěli prostě tlačit na to, a dělají to všechny světové metropole, aby v bytech i v centru se skutečně bydlelo. Protože když se tam nebydlí, tak to centrum se stává mrtvým městem, zmizí tam i služby pro obyvatele a ono to vlastně vytlačí ty místní obyvatele, že se stěhují na okraj města. Ale my chceme město pestré, které je vlastně pro turisty zajímavé i tím, že se Malé Straně nebo na Starém Městě bydlí.

Moderátor:

No právě když člověk jede a vidí tu výstavbu třeba, já nevím, Modřany, kdekoliv jinde, tak jsou nové byty. A když si potom kliknete a zjišťujete, protože si chcete nějaký byt koupit, že všechno už je rozebráno. Takže se ptám, kde lidé berou peníze a jak to bude s ekonomikou vzhledem k e covidu, jestli to nejsou cizinci, kteří kupují ty byty jako na investici?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Myslíme si, že to je naprosto neúnosné, že skoro snad 40 % bytů, které se dostávají na trh, jsou kupovány jako investiční byty. To znamená buď cizinci nebo firmy, kteří nepotřebují byty na bydlení a mají to jako výhodnou investici, že si vlastně koupí byt, do toho vloží peníze a ty se jim zhodnotí lépe než peníze na účtu bance. Takže to je trend, který vlastně žene ceny bydlení nahoru, kdy potom místní lidé, lidé, kteří jsou ze střední vrstvy, třeba obyvatelé Prahy nemají vůbec šanci to bydlení získat.

Moderátor:

No, nehledě na vaši legislativní iniciativu, také může dojít k tomu, já nevím třeba, jak to bylo v Holandsku kdysi dávno s tulipánama, že nějaká taková bublina, trh si poradí tím, že bublina praskne?

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

To bychom museli tady přizvat makroekonomy. Myslím, že to bude, by popsali, jak negativní dopady to může mít na celou ekonomiku, když takto vznikne tato realitní bublina, když zároveň lidé, kteří potřebují uspokojit svou bytovou potřebu, vůbec nemají šanci si takový byt pořídit. Ale právě proto tedy na to nečekáme, až nastane tento nepříznivý scénář a chceme zastavit ten nepřiměřený růst bytů právě tím, že bychom chtěli dosáhnout, aby na trhu byla alternativa, levnější bydlení družstevní. A máme nastaveny parametry, že by to mohlo být pro rodinu, která si takto pořídí družstevní byt, asi o 30 % levnější, než jsou byty z té klasické developerské výstavby v okolí. Takže by lidé mohli pocítit, že buď si koupí drahý byt z developerské výstavby anebo si pořídí levnější byt s podporou Prahy družstevní. To si myslím, že by pomohlo vytvořit alternativu a lidé by viděli, že to bydlení nemusí být tak drahé. Pokud ta developerská výstavba nemá konkurenci v jiné výstavbě, ať je to městská nebo družstevní, tak samozřejmě ty ceny rostou, protože nemají žádný strop, nemáme regulované ceny.

Moderátor:

Takže nějaké takové to světýlko na konci tunelu přece jenom existuje. Mým hostem byla Hana Marvanová, radní pražského magistrátu pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení. Já vám mockrát děkuji, že jste si našla čas a zase někdy příště nashledanou.

Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy:

Děkuji za pozvání. Na shledanou.