Věra Štechrová, moderátorka

Německé policejní odbory i část politické scény žádají zavedení celostátního zákazu prodeje a používání zábavní pyrotechniky. Během novoročních oslav totiž došlo v Berlíně k několika desítkám útoků těmito produkty na zasahující policisty a hasiče. A desítky osob byly zraněny. Německá vláda ale zatím se zmíněným zákazem nepočítá. Reálnou zkoušku v tomhle směru má přitom za sebou Praha. Tady platí od roku 2020 vyhláška, která zakazuje odpalování pyrotechniky v citlivých částech města, v centru, na náplavkách, v parcích nebo poblíž nemocnic. Ovšem přes zmíněný zákaz to místy vypadalo jako na střelnici. Městská policie řešila v téhle souvislosti 355 přestupků, na tísňové lince 156 strážníci na Silvestra, v souvislosti s pyrotechnikou, přijali 160 oznámení. Pozvání do našeho přenosového vozu přijala spoluautorka dotyčné vyhlášky, členka Rady hlavního města za koalici SPOLU Hana Marvanová. Dobrý den.

Hana Marvanová, členka Rady hlavního města za koalici SPOLU

Dobrý den.

Věra Štechrová, moderátorka

Ta činnost městské policie nespadá do vaší agendy, přesto se zeptám, jak na vás působí ta bilance a fakt, že bylo zjevně nad síly strážníků zasahovat v nějaké větší míře.

Hana Marvanová, členka Rady hlavního města za koalici SPOLU

Jak jste uvedla, nespadá to do mé kompetence, protože my jsme přijímali vyhlášku v roce 2020, a letos to byla de facto naplno zkouška, jak to bude fungovat, protože v předcházejících dvou letech byla pandemie, takže ten společenský život, i ten ruch na konci roku byl menší. A je jasné, že regulovat pyrotechniku, její používání, zejména v době, kdy to je masivně nebo bylo masivně využíváno na konci oslav konce roku, tak že je nutné, ovšem je zapotřebí zároveň, aby stejně intezivně na tom pracovala městská policie, to znamená snažila se podchytit co nejvíce případů. Myslím si ale, tak, jak vychází z těch čísel, která byla zveřejněna od městské policie, že přibylo případů, kdy jednak byly hlášeny tyto incidenty, a jednak policie zasahovala, oni vysvětlovali, že to je pro ně docela komplikované zasáhnout, když už někdo drží tedy ten výrobek v ruce, nemusí to být úplně bezpečné, takže je důležité, aby ta letošní zkušenost ze strany městské policie byla vyhodnocena, a příští rok na to byla připravena o něco lépe.

Věra Štechrová, moderátorka

A z druhé strany i vy, brali jste už při přípravě téhle úpravy v úvahu i kapacity strážců pořádku? Počítali jste s tím, že se ten zákaz opravdu podaří prosadit a ohlídat v praxi?

Hana Marvanová, členka Rady hlavního města za koalici SPOLU

Je samozřejmé, že když město přijímá vyhlášky, máme více vyhlášek, které upravují veřejný pořádek, tak je důležité nejen tedy přijmout tu regulaci, ale potom zajistit vymáhání této regulace, takže my jsme si byli vědomi toho, že to klade zvýšené nároky na městskou policii, a proto říkám, musí se to vyhodnotit, a každá taková zkušenost by měla vést k tomu, že se nastaví ještě lépe ty mechanismy, ale musel by na to odpovídat ředitel městské policie, já ho tady nemůžu zastupovat, ani to nespadá do mojí gesce, ale jinak se domnívám, že ta vyhlášky, i její přijetí, bylo oprávněné, že není správné kritizovat to, že Praha má takovou vyhlášku, protože slyšíme, že to vede jak k úrazům, k nebezpečným situacím, ohrožení majetku, třeba zaparkovaných aut, ale také, a to v neposlední řadě, ohrožení životů zvířat, protože je celá řada případů, kdy právě zvířata na konci roku při silvestrovských oslavách velmi trpí, a nebo, pokud se odpaluje pyrotechnika blízko třeba zdravotnických zařízení nebo v památkové rezervaci, kde to může také je ohrozit cenné budovy.

Věra Štechrová, moderátorka

My jsme samozřejmě zvali zástupce policie, která, bohužel, její zástupci neměli čas, ale alespoň poslali vyjádření, že vyhlášku vítají a že podporují ten směr, kterým se město vydalo. Z hlediska Rady, neplánujete vy, po letošních zkušenostech, nějakou úpravu té dotyčné vyhlášky?

Hana Marvanová, členka Rady hlavního města za koalici SPOLU

My jsme ji přijímali na základě podnětů jak občanů, tak městských částí, takže ta vyhláška byla přijata na základě širokého konsenzu a požadavků. V tuto chvíli nemáme žádné požadavky na úpravu té vyhlášky a podle mě je to takto v pořádku. Já bych chtěla zdůraznit, že tam jsou vlastně dva režimy, a během roku je možno odpalovat laicky pyrotechniku na vymezených místech uvedených v příloze vyhlášky. A na konci roku, tedy 31. prosince a 1. ledna je to liberálnější, tedy je možno využívat laicky pyrotechnické výrobky, ale jsou vyjmenovány na místa, kde to možné není, právě, kde by to mohlo nepříznivě zasáhnout jak lidi, kteří třeba potřebují péči jak lékařskou, tak domovy seniorů, nebo právě v parcích, kde to může ohrozit zvířata na náplavkách, a podobně. To znamená, domnívám se, že tak, jak je to konstruováno, tak je to v pořádku, samozřejmě, pokud by nám přišly podněty, aby se ta vyhlášky upravila, tak těmi podněty se budeme zabývat.

Věra Štechrová, moderátorka

Možná jsme inspirovali někoho, aby si ji přečetl. Hana Marvanová, radní hlavního města Prahy ze SPOLU. Děkuju, na slyšenou.