Moderátor:

O problematice krátkodobých pronájmů v Praze diskutovali zástupci městských částí. Řešili, jak město může ubytování typu Airbnb například regulovat. Problém je v tom, že existují bytové prostory, které mají být určeny k dlouhodobému pronájmu, ale ve skutečnosti fungují právě jako platformy Airbnb. Téma pro studio ČT 24 a pražskou radní Hanu Kordovou Marvanovou. Dobrý den, paní radní.

Hana Kordová Marvanová, předsedkyně komise pro poskytování ubyt. služeb, Rada hl. m. Prahy (STAN):

Dobrý den.

Moderátor:

Co vás vede k tomu, že město chce mít řekněme více možností, jak zasahovat do tohoto typu bydlení?

Hana Kordová Marvanová, předsedkyně komise pro poskytování ubyt. služeb, Rada hl. m. Prahy (STAN):

Jde o to, že čím dále více lidí si stěžuje na to, že v centru Prahy se nedá bydlet. Často jsou to lidé, kteří si pořídili byty, chtějí v nich bydlet, ale jsou obtěžováni turisty. Samozřejmě teď to tolik nebylo v době lockdownu, ale máme informace, že se to vrací. A jsou obtěžováni turisty tím, že se tam turisté neustále střídají, což představuje jak bezpečnostní rizika, tím, že se tam pohybuje neznámé množství lidí, jsou přenechávány například na venkovních lampách nehlídané klíče od vchodových domů. Ty byty totiž jsou určeny k trvalému bydlení, tak jsou také kolaudovány a nepočítá se s tím, že by v těch bytech měl být provozován hotel nebo penzion. Na to si stěžují třeba i asociace hotelů a penzionů, kteří upozorňují na to, že oni musí splňovat velmi přísné normy, třeba protipožární, hygienické a další, tak aby měli kolaudovaný dům jako hotel. Takže je to do určité míry, děláme to jak proto, abychom narovnali tu situaci na trhu, protože je to vlastně nekalá konkurence vůči hotelům a zejména nám jde o to, aby nedocházelo k vylidňování centra, nemizelo bydlení z centra a nebyli obtěžováni místní obyvatelé, kteří potom vlastně se vystěhovávají z centra. A my rozhodně nechceme, aby Praha se stala metropolí, kde centrum bude mrtvým městem, kde budou jenom kanceláře a hotely a nebude se tam normálně bydlet. Takže proto všechno to děláme a hledáme všechny cesty, a to jak legislativní návrhy, které leží ve sněmovně, které jsme předložili, tak se snažíme dosáhnout toho, aby třeba stavební úřady skutečně vymáhaly dodržování povinností.

Moderátor:

Víte, není to jakási náhrada neschopnosti zajistit například tu bezpečnost, o které jste mluvila, klid ve městě, prostě neschopnost města zajistit tyto parametry, které bezesporu otravují lidi, kteří tam žijí, tak to nahradíte nějakým zákazem něčeho, aby si majitel se svým majetkem dělal, co uzná za vhodné?

Hana Kordová Marvanová, předsedkyně komise pro poskytování ubyt. služeb, Rada hl. m. Prahy (STAN):

Neschopnost města to není. My naopak upozorňujeme na to, že ve světových metropolích podle zákonů jiných zemí tak města mají pravomoce toto regulovat. A jenom Česká republika je v tom takovým unikátem, že zákon, konkrétně živnostenský zákon nedává žádnou pravomoc městům ani Praze to regulovat. Takže to je právě ten návrh zákona, který leží ve sněmovně už rok. Je to stručná novela, která vlastně nám dává konečně pravomoc to řešit. A bohužel poslanci měli mnoho jiných úkolů, nedostali se k tomu, nevnímali to jako takovou prioritu. Ale já věřím, že se po volbách nám podaří to prosadit. Protože podle principu subsidiarity věci se mají řešit tam, kde ten problém je, ale my nemáme ty pravomoce. Takže lidé si stěžují, proto vlastně na tom pracujeme, snažíme se využívat všech nástrojů, které máme. A každopádně jak jste zmiňoval, jestli to není zbytečná regulace, je to vlastně ochrana taky vlastníků a vlastnictví, protože jak se říká, svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže jeden vlastník svým chováním a užíváním bytu k jiným účelům než bydlení, tedy k podnikání, nemůže obtěžovat jiného vlastníka bytu, který tam chce s rodinou bydlet. Takže podle mě to je normální forma regulace, která slouží k ochraně vlastnictví všech.

Moderátor:

No, tak ten vlastník přece jen neobtěžuje tím, že tam každou chvíli bydlí někdo jiný, ale obtěžuje tím, že ti lidé se tam chovají, tak jak se asi chovat nemají. A to se v těchto bytech děje. To přece není vlastní forma užívání toho bytu, to je chování konkrétních lidí.

Hana Kordová Marvanová, předsedkyně komise pro poskytování ubyt. služeb, Rada hl. m. Prahy (STAN):

Tak ale my jsme, teď máme k dispozici právní rozbor experta z úřadu ombudsmana, je to odborník na stavebník právo, který jasně rozebral, že trvalé využívání bytů na hotel tak odporuje stavebnímu zákonu. Protože byt je kolaudován na byt, na trvalé nebo dlouhodobé bydlení. Takže proto jsme vyzvali stavební úřady a oslovili jsme ministryni pro místní rozvoj, že toto musí řešit, že by měla metodicky řídit stavební úřady, aby netolerovaly porušování vlastních stavebních a dalších obdobných předpisů. Protože to je právě ten problém. My souhlasíme s tím, nechť si vlastník s tím bytem rozhodně dělá, co chce. Já mám i ten názor, že má právo ho i neužívat. Může ho komukoliv dlouhodobě pronajímat. Ale musí ho užívat k tomu, k čemu ten prostor je kolaudován. Když ho využívá jiným způsobem, tak hrozí například požár v domě, kdy se vůbec neví, kdo tam v domě zrovna přebývá. Nejsou plněny přísnější třeba protipožární předpisy, které platí pro hotely. A pak se může stát neštěstí a my když to nebudeme řešit teď, tak až se stane to neštěstí, tak někdo se bude ptát, proč jste to neřešili, proč jste na to nepřišli? Takže my teď apelujeme na paní ministryni pro místní rozvoj, aby nás přijala. Jsme domluveni i s kanceláří ombudsmana, že to jednání bude jak za účasti Prahy, kanceláře ombudsmana. Včera nám vyslovil podporu i Svaz měst a obcí. A všichni apelujeme na ministryni pro místní rozvoj, aby to konečně pomohla řešit.

Moderátor:

Jaké bydlení je dlouhodobé a jaké je ještě krátkodobé? To je někde stanoveno?

Hana Kordová Marvanová, předsedkyně komise pro poskytování ubyt. služeb, Rada hl. m. Prahy (STAN):

Je to vlastně jednoduché, ale málo se o tom ví. Pronájem, ten je upraven v občanském zákoníku a každý vlastník má právo byt užívat buď sám nebo ho mít neobsazený anebo ho pronajmout někomu k bydlení. Ale pokud někdo tam provozuje takzvané krátkodobé ubytovací služby, tak to je živnost a na tu živnost potřebuje jednak živnostenské oprávnění, musí splňovat teda podmínky podle živnostenského zákona, musí mít ohlášenou provozovnu, čili musí splňovat všechny tyto podmínky. Čili to je podnikání s bytem. Zatímco pronajímání, na to nepotřebuje nikdo živnostenské oprávnění, to je obsah vlastnictví. Tak provozování živnosti, tak jakýkoliv jiný druh podnikání, pokud se děje soustavně, tak na to je zapotřebí to ohlásit a splňovat určité podmínky. Samozřejmě platí třeba i vyšší odvody za odpad nebo podobně. Všechno toto se neděje. Tady vlastně dochází k tomu, že řada ubytovatelů neplní své zákonné povinnosti. A na to chceme apelovat. To je na prvním místě v právním státě, by měl každý respektovat a dodržovat pravidla a úřady by měly ta pravidla vymáhat. To totiž když se ta pravidla nevymáhají, tak je to pak nespravedlivé vůči těm slušným, kteří pravidla dodržují a je to vlastně nekalá konkurence.

Moderátor:

Radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová. Děkuju vám za rozhovor. Na shledanou.

Hana Kordová Marvanová, předsedkyně komise pro poskytování ubyt. služeb, Rada hl. m. Prahy (STAN):

Děkuji. Na shledanou.