Jan VARGA, redaktor
Držitelé Lítačky budou moci jít o prázdninách do vybraných muzeí a galerií s padesátiprocentní slevou. Praha tak chce po nouzovém stavu poděkovat lidem a zároveň podpořit kulturní instituce v době po koronavirové krizi. Dorovnání poloviny vstupného za období červenec a srpen vyjde hlavní město na 13 000 000 Kč.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hlavního města
Koncept je, že jsme chtěli v první řadě poděkovat Pražanům za to, jak celou tu krizi zvládli. Byla to samozřejmě složitá doba a tak aspoň takto téměř symbolicky jim chceme poděkovat. Nabízíme jim tedy padesátiprocentní slevu, všem, co jsou držitelé Lítačky a můžou jít například do Muzea hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy, ale třeba i do Doxu, Villy Pellé, Výstaviště, Obecního domu.

Jan VARGA, redaktor
Projekt je součástí rozsáhlé pomoci kulturní oblasti, která v rámci nouzového stavu utrpěla značné ztráty, které jsou pro některé instituce téměř likvidační. Pražští zastupitelé proto schválili vybraným institucím jednorázové dotační kompenzace.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hlavního města
Je to jak teda pomoc třeba věcná s tím, že se snažíme domluvit různý změny ve smlouvách, aby ti kulturní aktéři měli s tím trošku menší starosti. Ale jsou tam i finanční opatření, takže třeba na rozdíl od Ministerstva kultury pomáháme finančně komerčním subjektům typu komerční divadla, hudební scény a podobně.

Tomáš PORTLÍK, pražský zastupitel /ODS/
Myslím si, že je to nějaký pohyb jako určitě správným směrem a uvidíme, co všechno Praha může finančně unést a do jaké míry ty instituce jako zkrátí to své hospodaření, aby teďka ty roky, které budou chudé, prostě ten rok 2, aby dokázaly přežít.

Jan VARGA, redaktor
V minulém týdnu pak byly zároveň spuštěny stránky vprazejakodoma.cz. V rámci stejnojmenného programu chce Praha podpořit domácí i zahraniční turisty k návštěvě metropole. Stačí si vybrat například jednu noc v hotelu a získat tak volný vstup do muzea nebo na památky nebo do zoologické zahrady.