Moderátorka:

O dotacích budeme mluvit i tři minuty před osmou hodinou. I když teprve začalo jednání o grantech hlavního města určených kultuře, už teď je jasné, že na základě schváleného návrhu dostanou některé známé festivaly pro letošní rok nižší dotaci. Kvůli tomu je v ohrožení například hudební akce United Islands.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Letní festival United Islands naláká do centra Prahy každoročně tisíce lidí. I proto by ředitel akce David Gaydečka v osmnáctileté tradici rád pokračoval.

David Gaydečka, ředitel festivalu United Islands:

Kdyby to bylo pouze na mě, tak asi by bylo racionální je zrušit. Ale na druhou stranu já si myslím, že ten festival mají lidi rádi. Slouží nějakým způsobem hudební scéně a třeba mladším talentům na scéně, takže se pokusíme, aby se to zachránilo. A hodně to bude o komunikaci mezi námi a městem a vůli to udělat. Situace příjemná, to asi pro nikoho na žádné ze zapojených stran není.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Výše udělených grantů zatím není veřejně dostupná. Předseda výboru pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL ale upozorňuje, že přidělené částky na zavedené akce budou menší a navýšení určené na dotace není dostatečné.

Jan Wolf, předseda výboru pro kulturu (KDU-ČSL):

Těch 40 milionů, co tam je řečeno, jsou peníze, které nejsou v rozpočtu alokovány na granty. Těchto 40 milion, už ty se budou muset někde najít. A to se bavíme o tom, že ještě jsou další žadatelé. Febiofest, Signál, kteří dostali méně finančních prostředků. Takže my se vlastně bavíme o dalších zhruba 50 milionech, které je potřeba někde sehnat.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Po veřejném jednání pak výbor doporučil radní Haně Třeštíkové za Praha sobě, aby dohledala další finance, které by velkým festivalům pomohly.

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu (Praha sobě):

Hlavní město Praha pomáhá nejen finančně, ale dokáže pomoct i na bázi různých spoluprací nebo slev z nájmu z prostor nebo marketingový spolupráce, tak všechny tyto cesty budeme hledat.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Větší část peněz půjde na dlouhodobé projekty, o kterých rozhodovala grantová komise.

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu (Praha sobě):

V který já ale nesedím a tedy nerozhoduji o tom rozdělení finančních prostředků, tak grantová komise se rozhodla tedy někde třeba snížit, někde nepřidělit finance. Z mého pohledu není možný to rozhodnutí nějak napadat nebo měnit. Ta grantová komise je složená z expertů ve svých oborech a opravdu každou tu žádost, a že jich je několik stovek, velice detailně hodnotí.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Ředitel dalšího výrazného pražského festivalu Signál zatím odmítl případné snížení grantů komentovat. Přidělení dotací musí ještě schválit pražští radní a následně zastupitelé. Martin Hrnčíř, Český rozhlas.