Moderátor:

Předevčírem i vlastně včera se v našem hlavním městě otevřely muzea, galerie, některé památky. No a další budou následovat. Jak to v této oblasti vypadá aktuálně, tak na to se právě teď zeptám pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové, kterou mám telefonu. Dobrý den. Zdravím vás.

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu:

Dobré poledne všem přeju.

Moderátor:

Dobrý den. Vypadá to, že se po docela dlouhé době můžeme konečně zase vydat za kulturou. Nemusíme jen koukat třeba do počítače, byť některé třeba virtuální výstavy nebo koncerty byly moc hezky zpracované. Tak co všecko, jestli to můžete nějak stručně shrnout, co všecko se tedy aktuálně otevírá?

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu:

Určitě. No tak máme ohromnou radost, že ta opatření nám dovolila už otevřít jednak různé památky, například Petřínskou rozhlednou nebo zrcadlové bludiště také na Petříně, ale i třeba Staroměstskou radnici přímo na Staroměstském náměstí, z které jsou fantastické výhledy na celou Prahu. A vedle toho jsme mohli už otevřít i muzea a galerie, takže například Galerie hlavního města Prahy vítá návštěvníky fantastickou výstavou Františka Skály, taktéž na Staroměstském náměstí. Takže to jde všechno stihnout v jednom odpoledni, i výhledy, i výstavu.

Moderátor:

Provází třeba otevření pražských památek, provázejí to nějaké novinky, něco, na co jsme třeba jako nebyli zvyklí, co nevíme?

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu:

No, tak kromě samozřejmě dodržování různých nařízení a hygienických pravidel, na což ale si myslím, že už jsme si vlastně všichni tak nějak zvykli, tak nabízíme různé možnosti, třeba zrovna na Petřínskou rozhlednu si zařídit vstup on-line a tudíž tam návštěvník nemusí čekat ve frontě. Ale chystáme i různé možnosti slev, že třeba když si koupíte vstupenku na Petřínskou rozhlednu, tak máte rovnou slevu i do bludiště. A postupně budeme otevírat i další věže, které máme v Praze. Ať už jsou to věže, které jsou na obou stranách Karlova mostu nebo u svatého Mikuláše. A tam vlastně si můžete koupit třeba i vstupenku na všech 10 věží a všechny si je obejít. Takže takové, snažíme se využít všechno, co máme k dispozici, aby si návštěvníci hezky užili tu Prahu zas z jiných úhlů.

Moderátor:

Zní to velmi dobře. Je nějaký takový optimističtější výhledu pro kulturu v Praze, třeba za vás? Já jsem tady mluvil před chviličkou třeba o projektu Šance pro kulturu, Chinasky, Pavel Šporcl by příští týden měli vystoupit na Výstavišti, tak něco dalšího takovýho podobnýho plánujete třeba?

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu:

No, takhle, tak my samozřejmě se snažíme dodržovat všechna nařízení. Já rozumím tomu, že ministerstvo zdravotnictví to nechce úplně pouštět, že se trošku bojí a radši chtějí, abysme ještě vydrželi. Nicméně my samozřejmě sledujeme tu situaci. Já myslím, že už je otázka týdnů nebo jednotek týdnů, než se budou moct zase otevírat třeba divadla. Sice možná v menším, v omezený míře, ale doufám, že už tomu tak bude. A v létě Praha chystá celkem bohatý program, co se týče letních scén. Tak hodně divadel se přesouvá právě do otevřených scén. Bude například na Výstavišti Praha, bude letní scéna Jatek 78, kam pozvali i další divadla, například Městská divadla pražská nebo Divadlo Na zábradlí. Ale třeba Hudební divadlo v Karlíně zase chystá svoji scénu v Letňanech. Takže myslím si, že hned, jak to pude, tak my jsme připravený a diváci se budou moct těšit na opravdu bohatý program a doufám, že přijdou a že přijdou na kulturu a že ta kultura zase obživně.

Moderátor:

Tak možná ještě samotným závěrem, na co se schválně těšíte poté mnohaměsíční pauze konkrétně vy osobně? Jestli koncert, divadlo nebo něco podobného?

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu:

No, to je dobrá otázka. Já ani nevím, co dřív bych vám řekla. Já už jsem na výstavě byla včera, takže to už jsem si pomyslně odškrtla, že výstavu v galerii, na to jsem se těšila. Tak to už mám za sebou. No a jinak já se těším hlavně na ten sdílený zážitek, protože jedna věc je dívat se doma třeba na nějaký on-line přenos, jak jste i vy zmínil. Ale druhá věc je si o tom pak popovídat třeba s kamarádem, s kamarádkou, dát si hezký večer společně a říct si, jak se nám to představení líbilo nebo koncert, tak asi na to se těším nejvíc. A já si myslím, že já budu šmejdit celý léto po divadlech a po koncertech, co to půjde.

Moderátor:

Myslím si, že nebudete sama. Pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková byla naším dnešním dopoledním hostem. Díky moc za vás čas a snad se tedy brzy potkáme ať už na koncertě, v divadle, prostě kdekoliv. Hezký den a ať se daří. Díky moc.

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu:

Určitě. Budu se těšit. Děkuju za pozvání. Hezké odpoledne.