Moderátorka:

K nám do Sama doma velmi často chodí herci, zpěváci, tanečníci, umělci. I dneska jsme to měli Kryštofa Hádka, Aničku Kameníkovou. Věnujeme se kultuře. Víme, že je na tom teď špatně. A o tom, jestli má šanci na restart, si budu povídat s Hankou Třeštíkovou, radní pro kulturu hlavního města Prahy. Ahoj. Hanko.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Ahoj, Ester.

Moderátorka:

Vítám tě. Jsem moc ráda, že jsi tady. Ty jsi nejen radní, ale sama jsi aktivním umělcem, producentkou řady skvělých projektů. Ale teď se zaměříme především na tu tvojí radní pozici. Jak jsem říkala, chodí k nám hodně umělců a kultura už je vlastně rok takovém, dá se říct, kolapsu. Jak na tom teď jsou divadla a další kulturní instituce, především v Praze?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Tak situace není moc dobrá. To asi všichni vnímáme. Tak kultura byla jedna z nejvíce zasaženým oborem, protože vlastně ze dne na den vypadly příjmy ze vstupenek a vůbec prostě se zastavil takový kolos, který byl rozjetý léta letoucí. Nicméně myslím si, že za ten rok už si všichni ti, ta divadla a muzea, galerie, kina a koncertní sály, že si jakoby trošku zvykli, že se nějak na to připravili, změnili dramaturgii, změnili nějakou strategii a dobrá zpráva je, že aspoň já co vím, tak v Praze zatím žádná nějaká větší scéna nebo divadlo, tak nezavírá nebo nechystá se zavřít. Takže my si strašně přejem, aby tuhle těžkou dobu přežili. My jim v tom samozřejmě snažíme co nejvíc pomoc a zatím to vypadá, že se kultura drží.

Moderátorka:

Tak to je důležitá a dobrá zpráva pro umělce, ale i pro nás diváky. Víme také o tom, jak sem chodí umělci, že často divadla zkoušejí, že zkoušejí do zdi, což je skvělé, že udržují ta představení živá, zároveň to musí být hodně frustrující. Tak kdy budou moct opustit tu zeď a budou moct hrát pro nás diváky? Tuší se už, kdy by to mohlo nastat?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Tak já bohužel vím to, co vy všichni a diváci, co vidí z televizních zpráv. Ale já pevně věřím, že v létě se bude moct chodit do divadel, ať už do kamenných k nim domů nebo na letní scény. Myslím si, že na to léto upínají veškeré své naděje nejenom divadelníci, ale samozřejmě i kinaři a i hudební kluky, prostě všichni. Takže já doufám, že to léto by mohlo tu situaci trošku zachránit. Jinak taky doufám a vypadá to dobře, že od tohoto pondělí, od 3. 5. by se mohly otevřít galerie a muzea. Takže aspoň trošku kultury už budeme moct navštívit od příštího týdne.

Moderátorka:

Tak to je taky moc dobrá zpráva. Znamená to, jak jsi zmiňovala to léto, že v létě nebudou vlastně obvyklé letní prázdniny pro herce?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

No je to tak. Je to vlastně snad poprvý, co divadlo divadlem stojí nebo nevím, že se divadelníci rozhodli zrušit divadelní prázdniny a opravdu vlastně ten čas věnovat zase zpátky kultuře a nabídnout divákům možnost se podívat na představení, který prostě nemohli tři čtvrtě roku možnost navštívit.

Moderátorka:

A budou ta divadla na svých obvyklých místech nebo se vytvoří i nějaké nové letní scény?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Co se týče Prahy, tak je to různý. Některá divadla vsadila na to zůstat u sebe doma, že jim to přijde nějak jakoby praktičtější, ale je spousta nových letních scén, například na Výstavišti vznikne celý velký šapitó, které se jmenuje Azyl 78. Je to projekt divadla Jatka 78. Ale oni byli tak velkorysí nebo kooperativní, že přizvali další divadelní scény, takže by tam mohl divák vidět co den, to vlastně téměř jiný divadelní soubor. Tak si myslím, že bude opravdu moc zajímavý projet a těším se na to.

Moderátor:

Tak to se taky opravdu moc těším. Také vím, že v létě bude probíhat Letní Letná, kde se můžeme těšit na nový cirkus.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Je to tak. Tak to je taková tradiční akce. Bude zase na Letný, jak název připomíná. A jedná se o nový cirkus a doufejme, že se podaří přivézt soubory ze zahraničí, že už to cestování bude jednodušší.

Moderátorka:

Léto ale je přece jenom ještě trošku daleko a my už teď máme možnost jednak podpořit divadla, ale také si užít té kultury. Jaké možnosti jsou?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Tak samozřejmě divadla se snažila, a nejenom divadla, ať nemluvíme jenom o divadlech, ale všichni se snažili zprostředkovat kulturu, jak se dalo. Ta hlavní forma byla on-line přenosy, různý streamy a tak dále. A my jsme teďka vlastně se stali, hlavní město Praha se stalo koproducentem takového celkem zajímavého projektu. Jmenuje se to Brejlando a jsou to vlastně virtuální realita, která každému domů přinese divadelní zážitek. Je to úplně něco nového. My jsme si dělali průzkum, zjistili jsme, že to vypadá, že to je novinka téměř celosvětová, protože ve virtuální realitě doteďka třeba můžeš plavat s delfíny nebo můžeš letět nad New Yorkem.

Moderátorka:

Můžeš lyžovat třeba.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Můžeš lyžovat a taky různý zážitky. Ale že by sis koupila divadelní představení a vlastně si nasadila brýle a v tu ránu se ocitneš uprostřed divadla, kde ti herci hrajou přímo na tebe a s tebou komunikují, tak to si myslím, že je opravdu něco jedinečného. Teďka nabízíme, jako první byli Hamleti z Divadla Na Zábradlí, tak tam například Petr Čtvrtníček prostě hraje přímo na tebe, stojí tak, jako ty stojíš ode mě nebo sedíš. A další divadelní představení jsou v přípravě. Máme Perníkovou chaloupku od Minoru a další pražská divadla. Takže to si myslím, že je opravdu něco, co byť člověk měl nebo mohl zažít, že je to něco opravdu zajímavého.

Moderátorka:

A je to tak, že tedy ta divadla to musela natočit asi v nějakém speciálním formátu, že i ta produkce toho musela být...?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Je to tak. Je to speciální formát, jak říkáš. Je to 360, takže vlastně ti herci museli hrát dokola. Kamera stála uprostřed, trošku se musela změnit inscenace, trošku se to muselo zkrátit, protože ty brýle samozřejmě člověk nevydrží mít na hlavě zas tak dlouho, jak třeba trvá běžný divadelní představení. Ale je to vlastně zážitek, který vás ihned přetransformuje do divadla. Ta Perníková chaloupka je dokonce určena i dětem, my říkáme, že tak od dvanácti let je to vhodný. A tak je to pohádka pro celou rodinu, takže to může být zážitek.

Moderátorka:

To zkusíme doma, i když Sáře ještě není dvanáct. Já jsem se na to dívala a přijde mi to skvělé, že vlastně si vybereme počet vstupenek a domů nám přiveze kurýr ty brýle, ten počet. Je to tak? A druhý den zase odveze.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Je to tak. Přesně. Je to tak. Ale my jsme spustili i novou službu. Tu jsme čekali zase na rozvolnění, že si ty brýle můžete vyzvednout přímo v tom divadle, což to trošku zlevňuje. Není to, že přijede kurýr, ale že dojdeš do Divadla Na Zábradlí a tam si vyzvedneš své brýle a druhý den je zase vrátíš.

Moderátorka:

Je tato služba rozšířena i mimo Prahu? Protože jsou tam zařazena hlavně pražská divadla zatím, ale můžou i mimopražští?

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Zatím je to jenom v Praze. Ale my se vůbec samozřejmě nebudeme bránit to know how poskytnout dalším městům. Už jsme zaznamenali nějaký zájem, ale vždycky to bude záležet vlastně jakoby na tom nastavení spíš technologickém, jestli tam operuje ta služba rozvážková, jestli prostě to divadlo bude mít zájem na to natočit to tou technologií a tak dále. Takže ale vůbec se tomu nebráníme.

Moderátorka:

My jsme mluvili hlavně teď o hercích, kteří jsou v angažmá, o stálých divadlech, ale spousta herců a umělců vůbec jsou bez stálého angažmá, bez pravidelných příjmů. Máš nějakou představu, jak vlastně na tom herci jsou? Protože já znám řadu těch, kteří se museli vlastně změnit úplně profesi nebo se živí rozvážkou ne pro divadlo, ale třeba jídla a podobně.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

No, asi je to tak, jak říkáš. Já si myslím, že za ten rok už se ty lidi snažili nějak jakoby na tu na situaci etablovat a nějak se snažit z ní dostat a zlepšit svoji situaci. Takže co my víme, tak zatím třeba v Praze se z našich divadel nepropouštělo. Tam, kde jsou v angažmá, tak dál jsou v angažmá a přesně zkouší různý další divadelní představení a tak dále. Ty, co v angažmá nejsou, tak většinou si našli nějakou jinou práci a čekají, až se divadla zase otevřou.

Moderátorka:

tak držíme moc palce. Držíme palce všem umělcům i vám, kteří to nemáte vůbec také jednoduché a vím, že se snažíte pomáhat, jak to jde. My vlastně ve čtvrtek si v Sama doma představíme také velmi zajímavý divadelní projekt Vitamín D, kde půjde zase o streamovaná představení. Tak držíme palce a těšíme se do divadel, do kin, do galerií, do muzeí.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Všichni se těšíme a doufám opravdu, že už to bude co nejdřív.

Moderátorka:

Díky moc. Měj se hezky.

Hana Třeštíková, radní pro kulturu hl. m. Prahy:

Děkuju za pozvání.