Moderátor:

Méně rozsvícených reflektorů i méně nových představení. Tak tak bude nejspíš vypadat od podzimu nová kulturní sezona v celém Česku. Stejně jako ostatní organizace tak musí i umělci začít šetřit. I když situaci v kultuře ještě komplikuje fakt, že s financováním je už podle provozovatelů delší dobu problém a je na hraně udržitelnosti. S vysokými náklady na energie chtějí pomoct i zřizovatelé.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Podle pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové ze sdružení Praha sobě teď jednají o rozpočtu na příští období a rozhodovat o něm budou v září.

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu (Praha sobě):

Nicméně reflektujeme inflaci a snažíme se našim příspěvkovým organizacím rozpočet navýšit nejenom o tu inflaci, ale i o něco trochu navíc.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Největší nárůst cen energií sledují u pražské městské knihovny.

Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu (Praha sobě):

Která má velmi širokou síť poboček, kde samozřejmě je nutné svítit a topit. Další příspěvkové organizace, které mají třeba také víc budov, typu Galerie hlavního města Prahy či Muzeum hlavního města Prahy. V neposlední řadě z divadel je to například Hudební divadlo v Karlíně, které má velkou budovu.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Musíme se rozhodnout, která představení budeme dělat a která světla vypneme. Komentuje současnou situaci Národního divadla v Brně jeho ředitel Martin Glaser.

Martin Glaser, ředitel Národního divadla v Brně:

My jme už před prázdninami diskutovali o tom, kolik světel budeme rozsvěcovat třeba v hledištích našich divadel v těch slavnostních foyer, jestli stáhneme topení. Nicméně my jsme řadu těch úsporných opatření dělali už dávno předtím, protože rozpočty v kultuře byly vždycky velmi napjaté. Nám nesmírně narostly ty provozní náklady, které souvisí s výrobou nových inscenací.

Martin Hrnčíř, redaktor:

Od zřizovatele dostali finanční pomoc na provoz ve výši 4,5 milionu korun. Lístky pro návštěvníky zatím zdražovat neplánují. Naopak pražské Národní divadlo zdražovat od nové sezóny bude. Martin Hrnčíř, Radiožurnál.