Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Vedení hlavního města pod záštitou radní Hany Třeštíkové představilo novinku v podobě manuálu pro kultivovanou Prahu. Jedná se o soubor pravidel, která určují, jak by měla vypadat propagace provozoven v metropoli. Cílem projektu je vymýtit vizuální smog především v pražské památkové rezervaci.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Snažíme se popsat nějaká základní pravidla pro to, co považujeme za kultivované chování ve veřejném prostoru. Týká se to různých například polepů ve výlohách nebo vystrčí nad provozovnou, markýz, rolet a tak dále. Většinou takový základní pravidlo je, že v jednoduchosti je krása.

Kristýna DRÁPALOVÁ, koordinátorka pro vizuální smog
Z toho manuálu 80 % těch pravidel jsou závazných už teď, protože jsou součást nějakého zákona, takže to musí dodržovat úplně všichni včetně soukromých objektů. A pak je tam 20 %, který vlastně si tam přidala Praha jako něco, co by vlastně chtěla ještě navrch, a to pro ty soukromé majitele úplně závazné není, tedy pokud nejsou s hlavním městem ve smluvním vztahu.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Mezi nová pravidla, která do manuálu Praha zařadila, patří například zákaz celoplošných výlepů na výlohách. Podle brožury by tak nyní plocha polepu měla zabrat nejvýše 20 % výlohy. Kde v metropoli je podle vedení magistrátu situace nejhorší?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Ulice, která vypadá jako by z našeho pohledu nejhůře, tak je Karlova ulice, případně Celetná, Staroměstské náměstí, čili všechny vlastně tyto ulice, kterými proudí ten dav turistů ve chvíli, kdy tedy turisté jsou, tak tam nechci konkrétně jmenovat, ale je to téměř jako 1 provozovna vedle druhé.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Vedení města chce majitelům provozoven v rámci propagace nabídnout pomocnou ruku. Od podzimu tak magistrát spustí nový grantový program, v rámci kterého bude možné získat na proměnu finanční příspěvek.