„Nezachrání nás jedno spásné řešení, je to o dobrém mixu opatření a opravdu systematické práci,“ upozorňuje Hana Třeštíková, pražská radní pro oblast kultury, výstavnictví, cestovního ruchu a místostarostka Městské části Praha 7, před nadcházejícími komunálními volbami, ve kterých kandiduje za sdružení nezávislých kandidátů Praha sobě.

S jakými představami vstupujete do volebního klání?

Mým velkým přáním je, aby se v Praze dobře žilo všem. Aby Praha nebyla městem, kde si může dovolit žít jen někdo, ale byla městem pro všechny generace a všechny životní situace. Jako radní pro kulturu pracuji na tom, aby i kultura byla dostupná širšímu počtu návštěvníků včetně těch, kterým na ni dřív nezbývaly peníze nebo se za kulturou nedostali kvůli bariérám v podobě schodů nebo chybějících toalet. Děláme generálky zdarma, pro seniory máme i lístky za symbolickou korunu, pracujeme na bezbariérovosti divadel i venkovních akcí.

Jaký význam má pro metropoli kultura? A jakým způsobem ji dál rozvíjet?

Usiluji i o to, aby v Praze byly dobré podmínky pro talentované tvůrce. V kultuře tu pracují desítky tisíc lidí a zvlášť po covidových náročných letech je potřeba poskytovat ze strany města maximální a systematickou podporu. Město v této výzvě nemá zastávat roli kulturního referenta. Jeho úkolem je spíše zvenčí vytvářet podhoubí podněcující rozmanitost a dostupnost kultury, podporovat inovace, mezinárodní spolupráci, vytvářet prostředí, kde je přínos kultury nezpochybňovaný a jasný. Samozřejmě také platí, že kultura se neodehrává jen v kulturních institucích. Město má podporovat umělecká díla v ulicích a také živou kulturu odehrávající se ve všech částech města. Bohatý komunitní život tvoří páteř každého města. A Praha samozřejmě není výjimkou. Fandím proto každé sousedské iniciativě, z níž vzejde zajímavá akce – ať už jde o dětský karneval, pouliční výstavu nebo koncert. Rozjela jsem pilotní projekt setkávání sousedů a lidí, kteří sdílí společný prostor, a budu ho s radostí podporovat dál.

Divadlo, výstavy, muraly, tohle vše se objevilo ve veřejném prostoru. Co vše lze provozovat na veřejných prostranstvích a naopak, co sem již nenáleží?

Jak jsem již řekla, komunitní život tvoří páteř každého města. Podporuji proto setkávání sousedů a lidí, kteří sdílí společný prostor. Ať už se potkají na venkovní výstavě, performanci, uličním bazaru knih nebo již zmíněném dětském karnevalu. Co se týče historického centra, tam musíme držet dobrý balanc, aby nebylo příliš zahlcené. Odstranili jsme již dříve z historického jádra laciné turistické atrakce, které s kulturou nemají nic společného – třeba obří pandy nebo pivní kola. K tomu jsme zavedli pravidla pro pořádání velkých akcí na Václavském a Staroměstském náměstí, aby akcí nebylo moc a braly ohledy na místní obyvatele.