Jan VARGA, redaktor
Pomoc pražské kultuře nadále pokračuje. Rada Prahy posvětila individuální účelové dotace do oblasti kultury na pokrytí ztrát spojených s koronavirovou krizí. Zároveň finišují přípravy programu na padesátiprocentní slevy pro Pražany při návštěvách divadel a dalších kulturních institucí.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Těch opatření je spousta, například ti, kteří u nás garantují a mají jednorázovou akci a nemohla se konat, tak ty smlouvy jsou doplněné o to, že se buď třeba mohla přesunout na jindy anebo že můžou ten grant použít už jenom i na tu připravovat akce, která se nekonala. Ale taky je třeba další opatření pro ty, kteří u nás garantují na celoroční provoz, tak tam si mohli zažádat o navýšení grantů do 20 %.

Jan VARGA, redaktor
Praha také v době koronavirové krize vyhlásila možnost zakoupit si vstupenku na Nic 2020. Veřejnost tak dostala možnost finančně podpořit kulturu výběrem instituce, kde si zakoupila například lístek na neexistující představení nebo koncert. Některá divadla, kluby a podobně už začaly po nouzovém stavu fungovat, jiné odsunuly otevření až na letošní září.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Ty kamenné instituce jako jsou divadla nebo hudební kluby tak ty mají spíše většinou vždycky letní sezónu mírnější, takže uvidíme spíš na podzim, jak to bude vypadat. Budeme situaci sledovat. Má to celkem dynamických vývoj a tak já si myslím, že to hlavní řešení nebo další část řešení přijde zase na podzim.

Jan VARGA, redaktor
Měsíce během nouzového stavu byly obecně pro kulturu velmi složité. Mnoho kulturních institucí se ale snažilo lidem nabídnout alespoň nějakou alternativu. Nejčastěji tak probíhala představení, výstavy, koncerty a podobně prostřednictvím online přenosů.