Lukáš KUBÁT, redaktor
Koronavirus má velký vliv na pražskou kulturu. Nejenže divadla, muzea nebo koncertní sály jsou už měsíce zavřené, při škrtání v rozpočtu totiž došlo i na kulturní granty.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní pro kulturu /Praha sobě/
Bohužel vzhledem k situaci došlo na krácení peněz i v grantech na nezávislou kulturu. Je mi to moc líto, ale museli jsme být spravedlivý vůči všem. A na letošek jsme tedy museli snížit objem rozdělovaných grantů o 30 000 000, takže se rozděluje 330 000 000.

Lukáš KUBÁT, redaktor
To se dotklo žadatelů jak jednoletých, tak i víceletých grantů. Třeba vinohradské divadlo D21 čerpá dvouletý grant.

Hana MATHAUSEROVÁ, ředitelka divadla D21
Tak, jak nám byl přidělený ten grant na rok 2021, tak jsme se dozvěděli relativně pochopitelně, že všechny přidělené granty už budou kráceny o 10 %, to znamená, že se nám trošku zcuknul ten rozpočet. No a je to tak, že my stále předpokládáme, že se zkoušet bude a jenom doufáme, že se bude moci i hrát, protože bez toho to vlastně trošku ztrácí smysl. Ty peníze jsou samozřejmě určené na provoz divadla, ten běží stále tak, jak jsme zvyklí, protože se v něm dál pohybují lidi, dál se zkouší, produkce funguje, nájem se platí, služby se platí.

Lukáš KUBÁT, redaktor
Hlavní město kulturní granty rozděluje nejen divadlům, ale třeba i hudebním nebo tanečním projektům a nezapomíná ani na film či literaturu.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní pro kulturu /Praha sobě/
Opravdu velice doufám, že mluvíme jenom o letošním roce, co se týče toho snižování a že na příští rok se nám podaří opět peníze vyjednat.

Lukáš KUBÁT, redaktor
V posuzování grantů se snaží hlavní město reflektovat jednak historii instituce a také program, který připravuje.