Lukáš KUBÁT, redaktor
Rada hlavního města posvětila spolupráci Prahy se společností Pražská energetika distribuce. Ta bude probíhat při výměně kabelového vedení. Díky této spolupráci by hlavní město mělo ušetřit nemalé finance.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Vlastně se šetří v rámci financí nutných daných na výkopy, když kopete kus chodníku v Praze, tak TSK chce, aby se obnovovala celá šíře chodníků, díky čemuž ta výkopová práce má dneska nákladovou položku někde kolem dvou tisíce korun za metr, kdežto ty kabely, které se pak dávají k jednotlivým lampám, stojí řádově desetinové položky.

Lukáš KUBÁT, redaktor
Při postupné výměně kabelů by tak obyčejné kabely měly nahradit ty, které mají i datové připojení.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
To je běžný kabel, který vede mezi klasickými lampami veřejného osvětlen0. Díky tomu kabelu na těch lampách můžete pouze svítit. V rámci této synergie se vlastně nahrazuje tady těmi tlustšími kabely, které mají v sobě i vlastně možnost konektivity datového kabelu.

Lukáš KUBÁT, redaktor
Tyto lampy pak budou chytrými a kromě osvětlení mohou být osazeny nejrůznějšími senzory a čidly, například na měření emisí ve vzduchu, teploty nebo hluku.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Vybrané lampy v ulicích budou připraveny na to, aby mohly nabídnout nabíjení elektromobilů v Praze, čímž vlastně za poměrně nižších nákladů než kdybychom to dělali z vlastních prostředků dokážeme dostat do Prahy v tom předpokládaném harmonogramu zhruba 6000 elektronabíječek. Počítáme s nějakým rámcovým obdobím pěti - šesti let.

Lukáš KUBÁT, redaktor
Ale už do konce roku 2021 by podle radního Jana Chabra mělo být v pražských ulicích zhruba 1000 lamp s možností nabíjení pro elektromobily.