Markéta POSPÍŠILOVÁ, moderátorka
Rozsvítit plynové lampy mohli i letos účastníci vycházky s názvem Od kandelábru ke kandelábru. Práci lampáře si bylo možné vyzkoušet hned na dvou místech na Hradčanech a nechyběl ani výklad o historii lampářství.

Lenka CASTILLO, redaktorka
Tradiční adventní procházku Od kandelábru ke kandelábru pořádala Pražská plynárenská ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Už pošestnácté tak se seznamovala účastníky s historií plynových lamp. Práci lampářů si zájemci mohli i vyzkoušet. A byl mezi nimi i radní Jan Chabr, podle něhož se zcela jistě nejednalo o nic jednoduchého.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Samozřejmě vyžaduje to jisté soustředění a vyžaduje to i cvik, aby se člověk rychle trefil do toho očka.

Lenka CASTILLO, redaktorka
Lampy spravuje Pražská plynárenská a rozsvěcet je chodí pravidelně nestor českého plynárenství pan Žákovec, který má vždy připravený i výklad. Tradice tak má i edukativní charakter.

Jan ŽÁKOVEC, lampář Pražské plynárenské
My právě jako Pražská plynárenská chceme připomenout tradici toho lampářského řemesla, takže v době adventu jednak náš lampář rozsvěcí Karlův most od 1. do 23. prosince a potom pořádáme tyhle ty osvětové vycházky, kde si lidé sami mohou vyzkoušet práci lampáře.

Lenka CASTILLO, redaktorka
Procházky, která vedla z Loretánské ulice od prvního kandelábru přes radniční schody na Hradčanské náměstí ke kandelábru druhému, se zúčastnili velcí i malý. A nadšeni byli všichni.

účastník procházky
Je to moje srdeční záležitost, a to si nenechám ujít.

účastník procházky
Je to krásný, ta tradice je nádherná.

účastník procházky
Moc se nám to líbí, proto jsme tady znovu.

účastník procházky
Mám úplně stejný názor, je krásný, úžasný, moc pěkný.

účastník procházky
Vypadá to jako celkem zajímavě a těžce.

účastník procházky
Já si myslím, že je to zajímavý, že vlastně nám říkají, jak se rozsvěcují ty lampy a ještě nějaký zajímavosti o těch kandelábrech.

Lenka CASTILLO, redaktorka
Tyto kandelábry byly odlity v Praze v roce 1866-67. V osmdesátých letech jich v hlavním městě bylo celkem 16, zbyly však pouze 3. Stále jsou tu naštěstí lampy pouliční.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Za město se myslím, že to je krásná věc, že se podařilo v těch historických částech a poté královské cestě obnovit ty historické plynové lampy.

Lenka CASTILLO, redaktorka
Dohromady dnes Praha čítá 670 plynových lamp, všechny se rozsvěcují automaticky, ale jsou příležitosti, a jednou z nich je právě doba adventu, kdy se z automatického osvětlení přepíná do manuálu a vyráží lampář.