Karel VOŘÍŠEK, moderátor
Další jednání o odkoupení pražského nádraží Vyšehrad zkrachovala. Významná secesní památka chátrá už téměř 30 let. Od vlastníků ji chce koupit pražský magistrát. Do boje o její záchranu se vložila i mise UNESCO, která Česku doporučila její vyvlastnění.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Oprýskaná fasáda, rozbitá okna, nepořádek na každém kroku. Budova vyšehradského nádraží je v dezolátním stavu. Majiteli proto úřady vyměřily už několik pokut.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/
Byly uděleny 2 pokuty. Jedna ve výši tuším 400 000, druhá 300 000. To rozhodnutí je, pokud vím, pravomocné, ale ten dotyčný se ještě odvolal.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Pražský magistrát se snaží chátrající památku odkoupit. Zatím marně.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Náš posudek říká, že ta cena té nemovitosti s těmi souvisejícími pozemky, je někde okolo 70 000 000 Kč. Pokud vím, tak v minulosti vlastníci zmiňovali, že by byli ochotni tu danou nemovitost prodat okolo 120 - 130 000 000.

Miroslav MAŠEK, jednatel Railcity Vyšehrad, s. r. o.
Společnost vždy měla a má vážně míněný zájem celou záležitost kolem nádražní budovy konstruktivně řešit. Kromě dalšího v měsíci lednu 2020 oslovila písemně jak Úřad městské části Praha 2, tak Magistrát hlavního města Prahy. Bylo navrženo několik variant řešení.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Další jednání jsou na pořadu v příštím týdnu. Pokud by i ta zkrachovala, je ve hře i vyvlastnění.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
To vyvlastnění může být dost možná jediná cesta jak zachránit tuto kulturní cennou památku.

Štěpán CIPRÝN, právník
Je to poměrně velmi složitý proces a vyvlastnění v České republice není úplně standardním řízením. Mělo by se k němu přistupovat až jako k poslední možnosti.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Pokud by se městu podařilo památku odkoupit, mohla by tu být třeba Slovanská epopej, pro kterou Praha už několik let marně hledá prostory.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Případnou změnou toho projektu by se nám tam ty díla teoreticky mohly vejít. Nicméně to je dneska v práci projektantů a architektů.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Nádraží Vyšehrad přestalo fungovat kolem roku 1960. Od roku 2007 je kulturní památka v soukromém vlastnictví. V současnosti stále chátrá. Vítězslav Komenda, televize Prima.