* Město dostalo nabídku na koupi chátrajícího nádraží Vyšehrad. Je pravda, že jde o 117 milionů korun?

Ano, je to poslední požadavek vlastníků. Povedeme s nimi v horizontu 14 dní další jednání. Možnost vyvlastnění, kterou někteří politici zvedli, otevírá novou cestu k jednání, myslím si.

* Můžete takovou částku dát?

Město musí vykupovat majetek za cenu v místě a čase obvyklou. Pakliže by se cena odchýlila, musí to být ve veřejném zájmu, jinak by to bylo neplatné. Nemůžeme vykoupit jakoukoli nemovitost či pozemek za jakoukoli cenu, musíme se držet znaleckých posudků a možného využití. Máme v tuto chvíli představu kolem 67 milionů, nicméně bude potřeba posudek aktualizovat. A také si říci, jaké je využití případných křídel přístavby, zda by šlo o bytový nebytový objekt.

* A stánek pro Slovanskou epopej?

Architekti Institutu plánování a rozvoje prověřují, zda by se to dílo vůbec do nádraží Vyšehrad a eventuálních přístaveb vešlo, abychom zároveň udrželi památkovou ochranu. Vlastnictví zavazuje a vlastník se má o svůj majetek starat. Z toho, jak nemovitost vypadá, je naprosto zřejmé, že žádný výkon vlastnických práv tu v tuto chvíli není.

* Co si myslíte o vyvlastnění?

Je to věc, kterou asi někdo zvedne. Já ji zdvihat nebudu, vlastnické právo je z mého pohledu pořád něčím výjimečným. Myslím si, že ale někteří kolegové v koalici či v Praze 2 se tomu nevyhýbají.

* Máte vlastně při jednáních o koupi možnost licitace?

Je to na zastupitelích, zákon říká, že od ceny v místě a čase obvyklé je množné se odchýlit pouze ve veřejném zájmu. Judikatura připouští asi 10 %, už 20 % se ukazuje jako problematické, protože je tu trestněprávní odpovědnost zastupitelů. Teoreticky můžete něco koupit za trojnásobek, i když pak zastupitelům hrozí, že všichni skončí na Pankráci.

* K nádraží se váží platná stavební povolení na rekonstrukci a dvě přístavby, nakolik to hýbe s cenou?

Také to s ní hýbe, musíme to ale prozkoumat. Jde o to, zda povolení můžeme využít, abychom nekoupili něco, co realizovat nemůžeme nebo nechceme.

* Nehrozí při avizovaných jednáních o koupi, že někdo město na realitním trhu předběhne?

Může, ale to mohl dávno předtím. Pokud vím, nádraží Vyšehrad je na trhu už nějaké tři čtyři roky. Budu jen rád, když se s ním začne něco dělat a vlastník začne aktivně vykonávat svá práva a starat se o kulturní památku. Je vlastně jedno, jestli by to byl současný nebo jiný budoucí vlastník. Všechny trápí stav nádraží. Není přece možné dělat spekulativní byznys, koupit jakoukoli památku, nechat ji zchátrat, a pak se ji za dvoj- či trojnásobek snažit prodat městu.