David WILCZEK, redaktor
Od 16. listopadu do 20. listopadu se může Pražanům stát, že doma ucítí zemní plyn více, než je obvyklé. Probíhat totiž bude odorizace zemního plynu, která se provádí 2× do roka.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy
V podstatě odorizace je to, že se do toho plynového potrubí přimíchává nepříjemný štiplavý zápach. Je to z toho důvodu, kdyby ten plyn někde v trubkách, v rozvodech, ať už společných, co se týká třeba bytových domů na chodbách unikal, anebo v těch konkrétních bytových jednotkách, aby to ti občané poznali.

David WILCZEK, redaktor
Podle radního Jana Chabra je každý rok díky tomuto opatření zjištěno několik desítek případů úniku plynu.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy
Jsou to většinou vyšší desítky počtů jednotlivých odběratelů, uživatelů, kteří mají doma nainstalovaný plyn nebo používají nějaký plynový spotřebič, ať už to jsou plynová kamna, anebo je to kotel a vlastně se odhalí problém, na který by se za normálních okolností nepřišlo.

David WILCZEK, redaktor
Odorizace se týká zhruba 400 000 domácností, které jsou v distribuční síti Pražské plynárenské. V případě, že mají lidé pocit, že cítí sirný zápach zemního plynu, měli by ihned zavolat pohotovostní službu na lince 12 39. Do jejího příjezdu je nutné zajistit dostatečné větrání a nemanipulovat s otevřeným ohněm.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy
Zároveň s tím by měli vypnout elektronické spotřebiče, neměli by v té domácnosti kouřit, zapalovat si svíčku nebo něco dalšího, aby nedošlo k nějaké havárii.

David WILCZEK, redaktor
Lidé by měli počítat i s tím, že po ukončení akce bude zápach doznívat ještě následující den.