Robin SOBEK, moderátor
Praha zatím nemá časový harmonogram výměny přístřešků pražského mobiliáře. Na zasedání zastupitelstva to řekl radní Jan Chabr. Právě obavy z toho, jestli se vše stihne v termínu, jsou slyšet i z řad vedení městských částí. Například v Praze 6 by odstranění přístřešků bez včasné náhrady dalo vzniknout padesátce krizových míst z hlediska bezpečnosti.

Jan VARGA, redaktor
Praha zatím nemá časový harmonogram výměny přístřešků pražského mobiliáře, řekl to radní hlavního města Jan Chabr s tím, že o postupu jak přístřešky co nejefektivněji vyměnit, se bude jednat v následujících dnech. Prahu totiž tlačí čas. Smlouva s JCDecaux, která přístřešky vlastní a provozuje, končí příští rok v červnu.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Přístřešky my jsme chtěli odkoupit, my jsme jim nabízeli si je i pronajmout. Společnost JCDecaux to odmítla, nicméně chceme vytvořit harmonogram odstraňování těch přístřešků s tím, že by došlo k nějakému kratšímu prodloužení tomu kontraktu, to znamená na nějakou dobu jednoho roku, dejme tomu, devíti měsíců, a během toho roku by se nahrazoval přístřešek za přístřešek.

Jan VARGA, redaktor
Z městských částí už se ale ozývají obavy o to, zda se vše stihne v termínu a jestli nebudou muset městské části fungovat bez zastávek. Jen v Praze 6 jich je 110 a jejich odstraněním by vznikl problém na více než padesátce míst, kde přístřešky slouží také jako zábradlí.

Eva SMUTNÁ, radní MČ Praha 6 /TOP 09/
Protože jsou na tak frekventovaných ulicích jako je Evropská, Milady Horákové, Vítězném náměstí, Svatovítská, Patočkova, Bělohorská, tam, kde jezdí silná doprava, autobusy, ale i kamiony. Tam skutečně tyto ostrůvky jsou velmi nebezpečné a je potřeba, aby byly dobře chráněny.

Jan VARGA, redaktor
Město už dříve avizovalo, že bude chtít při výměně zastávek postupovat způsobem kus za kus. Zatím za sebou ale město nemá všechna jednání se společností JCDecaux.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Budeme postupovat v ideálním případě kus za kus, ale je to ještě závislé na jednání se společnosti JCDecaux a na tom harmonogramu odstraňování konkrétních kusů.

Jan VARGA, redaktor
Podle smlouvy má společnost JCDecaux povinnost zastávky provozovat až do června příštího roku. Teprve pak se má rozběhnout jejich výměna. Pokud ale společnost přistoupí k odstraňování dříve, jak avizuje, je Praha podle svých slov připravena se bránit právní cestou.