Natálie FORSTEROVÁ, moderátorka
Praha vypsala veřejnou soutěž na pronájem reklamních ploch na sloupech veřejného osvětlení. Kromě toho, že město zpřísnilo podmínky pro výlep reklamy na území metropole, očekává také více peněz. Nově totiž budou nájemci muset platit i za neobsazené sloupy, které si od města pronajmou.

Jan VARGA, moderátor
Praha mění podmínky pronájmu sloupů veřejného osvětlení, které jsou určeny pro umístění reklamy. Nově budou muset nájemci platit i za neobsazené sloupy. Od města si je totiž pronajmou v balíčcích, které obsahují určitý předem vymezený počet kusů stožárů.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Je to změna oproti tomu minulému modelu, kde sice byly nabízeny také některé lampy, ale vlastně se platil nájem pouze ve chvíli, když ten sloup byl dále podnajímaný těm konkrétním uživatelům, respektive těm konkrétním lidem, kteří si tu reklamu tam dávali. My jsme tohle změnili, pronajímáme celý balíček a vlastně z toho balíčku budeme dostávat peníze bez ohledu na to, jestli tam bude něco viset nebo ne.

Jan VARGA, moderátor
Vedení města chce získaný obnos peněz znovu reinvestovat do údržby osvětlení a jeho případné modernizace.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Následně ty peníze by měly být investovány do modernizace sítě veřejného osvětlení. To znamená výměny těch starých výbojek v některých místech za ledková světla a modernizaci stožárů a další věci.

Jan VARGA, moderátor
Praha zpřísnila podmínky výlepu reklamy na sloupech veřejného osvětlení, zejména na frekventovaných místech nechala městská společnost Technologie hlavního města Prahy, která má osvětlení na starosti, nanést na sloupy, které nejsou určené pro reklamu, takzvaný antiplakátovací nátěr.

Tomáš NOVOTNÝ, Technologie hlavního města Prahy
Zejména ho používáme na vybrané vlastně stožáry, které jsou nejčastěji nebo byly vlastně na základě nějakých historických zkušeností nejčastěji zneužívány k těm černým výlepům. My aktuálně ve spolupráci s hlavním městem zajišťujeme obnovu těchto antiplakátovacích nátěrůa jejich další rozšíření.

Jan VARGA, moderátor
Praha nabízí pronájem sloupů v balíčcích od tří stovek až po téměř tisícovku kusů. Zpřísněním pravidel pro umisťování reklamy chce Praha bojovat proti vizuálnímu smogu ve městě.