Robin SOBEK, moderátor
Pražský magistrát zvažuje 2 varianty pořízení nových zastávek pro MHD. Jednou z nich je, že by si je město vzalo do vlastní správy. To by ale pro Prahu znamenalo vyšší vstupní náklady. O možnostech chce vedení metropole jednat v lednu.

David WILCZEK, redaktor
Za rok a půl skončí smlouva mezi Prahou a firmou JCDecaux, která spravuje městský mobiliář. Pražský magistrát tak musí co nejrychleji vyřešit, kdo bude spravovat tento majetek a za jakých podmínek. V současné době jsou v jednání 2 možnosti.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Ve hře je teď to, že by město nainstalovalo zastávky, nakoupilo je ze svého, vlastnilo by je. Ale následně by si tendrovalo nějaký subjekt, který bude provozovat tu reklamu, bude městu za to platit peníze. Případně je tam i varianta, že bude jednak tendrovat reklamu a zároveň se bude o ty zastávky starat a obnovovat je.

David WILCZEK, redaktor
V případě prosazení druhé varianty by Praha musela odkoupit přístřešky zastávek MHD a potřebný mobiliář za téměř půl miliardy korun.

Jan CHABR, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Samozřejmě i z mého pohledu efektivnější je soukromý subjekt. Zároveň to nezatíží tou vstupní částkou hlavní město Prahu. Já osobně jsem v té komisi doporučoval jít cestou koncese, protože ta právě znamená tu finančnímu úsporu na tom vstupu, nicméně to, jak rozhodne rada, já tady nechci předvídat, protože může rozhodnout tak či onak.

David WILCZEK, redaktor
K variantě neodkupovat přístřešky a raději je dát do správy soukromé firmě, která by zajišťovala její údržbu, se přiklání i někteří opoziční zastupitelé.

Tomáš PORTLÍK, zastupitel magistrátu hl. m. Prahy /ODS/
Já se přikláním k té verzi, kdyby to prostě město vysoutěžilo, někdo si tam prostě dá zastávku, tu zastávku by zafinancoval, zaplatil, provozoval reklamu a staral by se prostě o ten pořádek, o ta skla, o tu čistotu té zastávky. To mi připadá ideální. Ale co považuji za špatné je, že město si prostě osvojuje tu tendenci, že něco bude prostě dělat, financovat, provozovat, protože pak už to postrádá tu myšlenku, že si někdo vybuduje, postaví a stará se o to a město to nic nestojí.

David WILCZEK, redaktor
Ať rozhodne rada hlavního města jakkoliv, výsledek by měl být znám na konci ledna. Pak bude návrh předložen zastupitelům na nejbližším zasedání zastupitelstva.