Moderátor:

Z ulic Prahy by v příštích letech měly postupně mizet stovky velkých i menších reklamních ploch. Vedení hlavního města Prahy tak chce nejen omezit tzv. světelný a vizuální smog, ale také zlepšit způsob, jakým z reklamy získává peníze. Jak zaznamenal redaktor Adam Bejšovec, jen poutačů na zastávkách MHD a v jejich okolí by mělo být více než o polovinu méně.

Adam Bejšovec, redaktor:

K zásadnímu úbytku reklamy má přispět velká výměna přístřešků zastávek MHD, která začala vloni, a také tzv. mobiliáře, tedy laviček nebo odpadkových košů. Říká náměstek pro dopravu Adam Scheinherr z uskupení Praha sobě.

Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu (Praha sobě):

Zaměřila se na to už předchozí garnitura, kdy vysoutěžila nový mobiliář, včetně nových zastávek. My jsme k tomu dodali pak už jen nové označníky. Je to příležitost, jak kultivovat tu reklamu v okolí zastávek.

Adam Bejšovec, redaktor:

Nejde třeba jen o plakátovací plochy na bocích zastávek. Technici odmontují například taky reklamní stojany.

Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu (Praha sobě):

To bylo spojené nejenom s těmi samotným přístřešky, ale též s těmi samostatnými nosiči té reklamy, které byly často umístěné nejenom blbě z hlediska vizuálního smogu, ale i třeba špatně z hlediska průchodnosti.

Adam Bejšovec, redaktor:

Nové černobílé ocelové zastávky montují technici od podzimu. Celkem by jich během dvou let měli nainstalovat asi 700. Umožnil to konec smlouvy s dosavadním provozovatelem venkovní reklamy. Vysvětluje radní pro majetek Jan Chabr ze Spojených sil pro Prahu.

Jan Chabr, radní pro majetek (Spojené síly pro Prahu):

Ty zastávky dodávala, provozovala soukromá společnost. Ta si za to mohla na zastávkách umisťovat reklamu. A krom toho tady měla několik set dalších lokalit, které sloužily jako různé bigboardy, CLV nebo billboardy. V podstatě tam nebyla možnost hýbat s tím počtem těch reklamních nosičů.

Adam Bejšovec, redaktor:

Nově by správu měl nejspíš přebrat Dopravní podnik.

Jan Chabr, radní pro majetek (Spojené síly pro Prahu):

Na základě té komplikované dohody si město buduje vlastně část zastávek samo a vlastně bude mít do budoucna možnost si regulovat, jestli chce mít ty zastávky celé polepené a tím pádem mít z toho vyšší výnos. Anebo bude upřednostňovat vizuální stránku města.

Adam Bejšovec, redaktor:

Omezování reklamy ve městě ale v principu neznamená ztrátu příjmů. Naopak by měla vzrůst cena jednotlivých ploch. Magistrát si to podle Adama Scheinherra ověřil analýzou v Dopravním podniku.

Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu (Praha sobě):

Vlastně jsme zadali soudní a znaleckej posudek, jaká je maximální efektivní hodnota, na kterou bysme měli dospět v rámci prodeje reklamních ploch. Soudní znalec řekl, že je to někde okolo 150 milionů korun za rok. Poté vlastně když budeme přidávat další plochy, tak se ta hodnota těch ostatních ploch začne snižovat. A dneska už jsme na Dopravním podniku třeba na nějakých 160 milionech.

Adam Bejšovec, redaktor:

Už vloni magistrát nechal odstranit tisíce menších i větších reklamních ploch, například z pozemků kolem silnic. Další postup má naplánovat Technická správa komunikací. Dodává Chabr.

Jan Chabr, radní pro majetek (Spojené síly pro Prahu):

Má TSK za úkol vypracovat strategii na tu zbývající část, protože i ten zbytek těch reklamních nosičů tvoří v rozpočtu hlavního města Prahy zhruba 50 milionů korun, což i v době covidu jsou prostředky, u nichž musíme zvažovat postradatelnost.

Adam Bejšovec, redaktor:

Vedení Prahy počítá s tím, že jen díky výměně zastávek se sníží počet reklamních ploch asi o 65 %. Z Prahy Adam Bejšovec, Český rozhlas.