Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Je správné odesílat Muchovu Slovanskou epopej na výstavu do Japonska a případně i do Číny? Proč proti vývozu protestuje část odborné veřejnosti? Vyřešily by se všechny spory kolem monumentálního díla, kdyby se soud znovu zabýval otázkou, kdo je právoplatným vlastníkem Muchova díla a definitivně v této věci rozhodl? Ve studiu vítám vnuka Alfonse Muchy pana Johna Muchu. Dobrý den.

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Dobrý den.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
A spolu s ním je tu také pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Dobrý den.

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Dobrý den.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pánové, jak je v Pro a proti zvykem, tak na úvod krátká, tentokrát dosti aktuální otázka, já vás poprosím o stručnou odpověď do jedné minuty. Pane Wolfe, jste pro to, aby Slovanská epopej byla předvedena v Japonsku, případně v Číně?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Tak já jsem pro to, aby Slovanská epopej byla v Japonsku a v Číně představena. Mimochodem, když Alfons Mucha toto dílo tvořil, tak počítal s tím, že Slovanská epopej má být takovým kulturním dědictvím České republiky a propagátorem tenkrát Československa. Na druhou stranu, když vznikla Slovanská epopej nebo když byla zamýšlena, byl rok 1909, to znamená Rakousko-Uhersko, takže spíš to bylo takové to pozdvižení a jako taková propagace slovanských národů.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Mucho, vadí vám, že Slovanská epopej už v současné chvíli po částech cestuje na výstavu do Japonska, případně by se mohla v pozdějším termínu vystavovat také v Číně?

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Ano, a abych řekl to stručně, souhlasím s panem Wolfem v tom smyslu, že dědeček chtěl tím dáváním epopeje přes Prahu národu, aby to bylo něco pro slovanstvo, pro co potom byl vlastně taky československý stát, ale nikdy to nebylo v jeho úmyslu, aby epopej cestovala po světě a aby dělala nějakou propagaci například České republice.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Vezměme to na začátek úplně technicky. Pane Wolfe, nemohou být zhruba 100 let stará plátna Alfonse Muchy při cestě do klimaticky tak odlišných zemí jako je Japonsko a hlavně Čína poškozena?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Když vám řeknu ne, tak bych se dopustil vlastně přestupku, protože samozřejmě poškozená být můžou. To je věc asi jasná. My ovšem tvrdíme, že to poškození bude minimální nebo mělo by být minimální. Na druhou stranu se Slovanskou epopejí cestují restaurátoři, cestuje s ní kurátor Slovanské epopeje Tomáš Berger, který odpovídá za celou Slovanskou epopej. O Slovanskou epopej se léta stará, ví asi nejlépe ze všech současně žije..., současníků, jak se plátna chovají a co můžou snést.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Proti vývozu Muchova díla se postavila část odborné veřejnosti, jmenovitě Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky, která sdružuje různá občanská sdružení a také město Moravský Krumlov, kde, jak posluchači vědí, bývala Slovanská epopej po léta vystavená. Ani to vás, pane Wolfe, nezviklalo?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Tak zviklalo nezviklalo. Já nejsem odborník, já si myslím, že toto je věc čistě odborná a pokud Galerie hlavního města Prahy jako instituce stvořená nebo zřízená pro to, aby odborně se starala o kulturní díla, v tomto případě výtvarná díla, tak pokud mi odborníci řeknou, že není problém s vycestováním, tak nemám důvod toto napadat. Navíc si myslím, že je to spor dvou táborů pro a proti, kde kdyby náhodou došlo k tomu, že třeba pan Stretti nebo Kadrman, kteří jsou autoři této výzvy, byli na druhé straně, tak jsem skoro přesvědčen, že Tomáš Berger by dnes byl proti vycestování Slovanské epopeje do zahraničí. Myslím, že je to trošku takový malicherný spor této kulturní obce.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Mucho, staráte vy se o tu technickou záležitost věci, když teď cestují tedy plátna vašeho dědečka do Asie, obáváte se toho technického poškození také, nebo to pro vás není téma, které by vás zajímalo?

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Je to jeden z hlavním důvodů, proč jsem byl donucen k tomu smutnému kroku začít formální právnický jednání proti Praze, protože když se jako tohle všechno rozjelo, tak už to byla jediná možnost, jak se snažit zachránit Slovanskou epopej. Nejdřív bych chtěl říct jednu věc, protože se to ventiluje v médiích z některých kruhů, že ta asociace, že já jsem s nima nějak propojenej nebo je platím nebo tak. To vůbec není pravda. Oni, souhlasím s tím, že oni se na začátku na mě obrátili, protože se obávali, co se může stát s epopejí a já jsem jim řekl, proč jako rozjíždím tu, tu akci, ale všechno to, co dělají, to je na jejich vlastní pěst. Samozřejmě, jak já pozoruje, jak, co například magistrát nebo tedy hlavního města Prahy nebo ministerstvo kultura říká, tak já tak pozoruju, co říká ta asociace a Moravský Krumlov. Já jako pan Wolf nejsem expert, ale možná mám trošku větší zkušenost v tom, že už přes 25 let se starám o Nadaci Alfonse Muchy, kterou jsem založil po otcově smrti, už v této nadaci jsme udělali přes 80 výstav ve světě, takže mám ponětí, co se týká technických podmínek. Pro zajímavost bych řekl, že vím, že ministerstvo kultury, než jako dalo souhlas, požádalo nezávislého restaurátora, aby se podíval na epopej, jestli to je ok nebo ne. On strávil tam 3 hodiny, prozkoumal 20 pláten a říkám, já nejsem expert, ale já bych doporučoval, a tam teda souhlasím s tou organizací A.s.o.r.k.D., že když se něco posílá do zemí, kde by mohly být velké technické problémy, by se mělo udělat infračervené pozorování těch obrazů, aby se zjistilo, jak to vypadá teď a potom, až se to vrátí z Japonska, jak to bude vypadat, aby se vědělo, kolik zásahů tam je, aby se udělalo stírání plísně. To je automatická věc, která se dělá všude ve světě. A protože se to nestalo, tak vlastně nevíme, jaká je situace. Ano, jako já bych to řekl, ta epopej je trošku možná jako Potěmkinova vesnice, že prostě co je jako okamžitě vidět, je absolutně super, ale co člověk neví, je přesně jaký je tam to zázemí. Já neříkám, že pan Berger není expert, já jako to jsou prostě jako Stretti nebo Berger prostě se hádají mezi sebou, ale prostě tu největší obavu, co mám, je, že když to bude Japonsko, Čína, byla debata Korea, Tchaj-wan, Amerika, Francie, já nevím co všechno, že jednou co se vrátí, když se to všechno povolí, to bude koncepce Slovanské epopeje od Alfonse Muchy přemalovaná jinýma lidma.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Doufejme, že k tomu nedojde. Ale zpátky ještě k tomu technickému sporu. Začal to vlastně pan Mucha, já se ptám vás, pane Wolfe, a cituju tady z dopisu pana Kadrmana z Asociace pro rozvoje kulturního a památkového dědictví České republiky, to je to, o čem pořád dokola mluvíme. On si stěžuje, že vlastně Galerie hlavního města Prahy nezveřejnila pořádně, v jakém stavu epopej je. Cituji: "Existuje pouze jediný 21řádkový záznam o prohlídce, kterou na žádost ministerstva kultury provedl za pouhé 3 hodiny času akademický malíř Michal Tomek, který se dle svých slov věnuje již jen malířskému řemeslu. Naopak víme," píše pan Kadrman, "že restaurátor, který se o epopej v Galerii hlavního města Prahy stará, několikrát žádal o provedení restaurátorského průzkumu celého díla, avšak vždy byla tato žádost vedením galerie z důvodu nedostatku finančních prostředků zamítnuta." Tak pan Kadrman si vymýšlí, anebo skutečně se galerie o epopej stará tak málo?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Já si nedovedu, nedovolím tvrdit, že by pan Kadrman lhal. Na druhou stranu, když se vrátíme k tomu, co jste přečetl, tak jste říkal, že odborník 3 hodiny zkoumal daná plátna.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Citoval jsem.

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Tak. Ovšem to není zaměstnanec magistrátu, respektive Galerie hlavního města Prahy, je to zaměstnanec ministerstva kultury a je na ministerstvu kultury, aby tam postavil člověka, který se tomu bude věnovat delší dobu. Tohle to není opravdu asi na mě, ale na ministerstvo a ty plátna ve Veletržním paláci jsou 5 let. V podstatě jakýkoli odborník u těch pláten může trávit hodiny i dny, to není vyloučeno a nikdo to nikomu nezakazuje. Naopak, my bychom též byli rádi, kdyby takto důkladný průzkum tohoto díla proběhl.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Mucho, stručně, pokud můžu prosit, abychom se postavili, dostali také dál.

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Ne já jako, to je jako potenciálně dobrá pozitivní zpráva od pana Wolfa, jediný problém je, že už teďka 3 plátna jsou v Tokiu a tohle, co pan Wolf říká, mělo se už stát a vlastně Galerie hlavního města Prahy na to mělo mnoho let, co to už mělo stát. Jako třeba před 5 lety, pak zase znovu je rok se podívat, po 2 letech ve Veletržním paláci a zase po 2 letech, to je prostě proces, který se dělá stále.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Mucho, kdybychom zjistili, v jakém stavu epopej je a dejme tomu ta zpráva byla pozitivní a kdybychom dokázali zaručit, že vývoz proběhne za profesionálních podmínek a že epopej bude vystavená za podmínek, které nemohou způsobit poškození těch pláten, tak stejně byste byl proti? Chci, zajímá mě, jestli jste proti tomu principu vyvážet epopej do ciziny, anebo jestli se spíš bojíte o to, že ta plátna se prostě poškodí a celá věc se skončí vlastně katastrofou?

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Ano, jsem, ne že bych vždycky chtěl být proti věcem, ale jsem proti z toho důvodu, že je absolutně jasné z našeho archivu, že dědeček neměl nikdy v úmyslu, aby to prostě putovalo. Má to být, mělo to být prostě umístěno v Praze. A druhý důvod je, že teďka vlastně to je poprvé, kdy celá epopej vyjela z území České republiky, a to je vlastně precedens, který potom to bude mnohem složitější pro lidi v budoucnosti říkat, no tak to nemůže jet, protože samozřejmě lidi by řekli ale prosím vás, vy už jste to pustili jednou.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Hosty Pro a proti jsou vnuk malíře Alfonse Muchy John Mucha a pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Mluvíme o Slovanské epopeji a o tom, jak s ní správně zacházet. Pane Wolfe, mně pořád není jasné, jestli se nakonec Slovanská epopej dostane do Číny? Ministerstvo kultury ještě, pokud vím, s výjezdem nesouhlasilo.

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Ano, je to tak. Na druhou stranu zde ještě nebyl ani vyjádřen nesouhlas. Ono to bylo asi následovně. Zhruba v září loňského roku požádala Galerie hlavního města Prahy ministerstvo kultury, aby posoudilo možný vývoz do dvou destinací, nebo do dvou států a čtyř destinací, to znamená do Tokia do Japonska a do třech míst v Číně, přičemž tedy termín odjezdu do Japonska, který byl smluvně domluven, se blížil, takže galerie požádala ministerstvo o rozdělení žádosti a to na vývoz do Japonska, to myslím 7. nebo 8. prosince, a ministerstvo kultury roku 2016 schválilo, a aktuálně probíhá řešení nebo vyřizování žádosti o umožnění vycestování do Číny do těch třech destinací. A my jsme povolení k vývozu do Japonska dostali 7 prosince. Je to 2 měsíce. A s destinacemi v Číně se počítá nejdříve, pokud to ministerstvo umožní, v září, to znamená, my v podstatě máme 4, 5 měsíců, respektive ministerstvo kultury na to, aby vyjádřilo finální verdikt.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Abychom se nezdržovali, vy jste vystupoval nedávno v Českém rozhlase a mluvil jste o tom, že jste navštívil některá místa, kde by měla být Slovanská epopej v Číně vystavována a byl jste uspokojen, takže chápu to správně, že pro vás Čína je bezpečnou destinací, co se týče vystavování Slovanské epopeje, je to tak?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Já jsem byl na jednom místě, byl jsem v galerii a v muzeu v Pekingu v místě, kde by teoreticky Slovanská epopej mohla být vystavena, pokud dojde ke schválení její vycestování. To, co jsme tam viděli, tak mě teda osobně velmi mile překvapilo, možná na druhou stranu mi z toho bylo i trošku úzko, protože žádné, žádný takovýto objekt takto kvalitně vybaven v České republice nemáme. A byli bychom zřejmě velmi nadšeni, kdyby se nám něco podobného v nejbližší době někdy podařilo. Když jsem viděl ty technologie, které umožňovaly právě simulaci různých meteorologických podmínek, homedity, tedy počasí, tak prostě Veletržní palác aktuálně ani z 5 % nedosahuje takové kvality jako mají tam.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Mucho, ani tohle vás nezviklá, když tady pan Wolf říká, že v Číně jsou místa, kde by se dala Slovanská epopej vystavovat, aniž by jí to poškodilo, možná ještě v lepších podmínkách než tady u nás v Praze, kde ty podmínky jsou, přiznejme to, trochu proměnlivé?

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Jak říkám, já, já možná jsem trošku tvrdohlavej, ale to nemění můj názor a můj názor je, že prostě epopej nemá nikam jezdit, to je jako první věc. Co se ale týká Číny a naše nadace je oficiálním členem ICOM, to je International Council of Museums, který spadá pod UNESCO. A mluvili jsme s mnoha muzei a například dám příklad Van Gogh Museum v Amsterdamu, který, co se týká věcí, které jsou jako křehké techniky, což souhlasí, že prostě olej a tempera je křehká technika, ať se říká co se říká, prostě nikdy by nic do Číny neposílali. Není to protičínský, samozřejmě bereme na vědomí, že potenciální technický kondice tam existují, ale potom taky existují jiné věci. Já vám dám jeden příklad. To bylo z jednoho slavného pařížského muzea, kdy byla výstava obrazů a byl tam obraz od Moneta a přišel k němu Číňan a prostě takhle udělal na něj, jo, jako nehtama prostě si to, hned na něj teda vlítli, co si to dovoluje a on říkal, no já si chci ověřit, že to je pravý, a to není, že bych byl nějak protičínský, ale to je prostě část tý lidový kultury. Oni si chtějí ověřit, že věci jsou pravý, takže hrozí prostě akutní, všechno prostě zabezpečit se nedá, ale říkám, moje základní věc je epopej ...

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Ale útoky proti uměleckým dílům se stávají všude, nejenom v Číně.

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Ne, ne, ne, to není útok, ne, ne, tohle není útok, to je prostě lidi, který prostě přicházej a nerespektujou to, že mají stát od toho díla, když tam dali nějakou přebranu nebo něco to, ale, ale to odbočuje trošku od mé základní, základní postavení a to je epopej má být tady. A už se snažím od roku 2005 dojít k nějakýmu konstruktivnímu dialogu s magistrátem, protože my máme koncepci, kterou jsme představili Praze, konstruktivní spolupráce. Já se nechci soudit s nikým, já tu epopej nechci pro sebe, ale prostě že bysme mohli spolupracovat, my bysme do toho, my máme ve sbírce přes 3 tisíce věcí, tam je množství materiálů, studijního, zajímavýho, že by to mohlo bejt něco trojrozměrnýho.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Přesto já se vás musím zeptat, zdá se mi, že odpověď na otázku, kterou vám chci položit, je opravdu zásadní. Komu tedy Slovanská epopej patří? Nepatří Praze, pro kterou ji Alfons Mucha koneckonců stvořil?

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Dědeček jí daroval Praze, ale společně s panem Cranem pod podmínkou, jasnou podmínkou, že Praha pro to něco specificky udělá. A nakonec je potom i dopis od pana Crana, myslím v 38. roku, kde teda píše jako gratulaci panu primátorovi a ptá se ho - prosím vás, jak to s tou vypadá s tou epopejí, kterou vám Alfons daroval? Ale to se bohužel nikdy nestalo.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Wolfe, jak se na to díváte vy? Kdo Praze Slovanskou epopej předal nebo daroval? Byl to Alfons Mucha jako tvůrce, anebo to byl americký mecenáš Charles Crane, který vytvoření epopeje zaplatil?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Tak jak říkají odborníci a ti, kteří studují ty smluvní vztahy, které byly v tom roce 1920, 30, tak pan Crane jako mecenáš zaplatil Alfonsu Muchovi za toto dílo 100 tisíc dolarů. Aktuálně se převádí na české peníze, myslím, že to asi vychází na 60 milionů korun v současné měně české. A tak, jak jsou dány ty podklady, tak z toho vyplývá, že dílo bylo věnováno královskému městu Praze, tedy tak bylo zamýšleno, to bylo zase na prvopočátku vzniku českého státu nebo československého státu. Následně tedy přišlo do vlastnictví města, tak to přijali i konšelé hlavního města v té době, samozřejmě s tím odkazem, že zhruba do 100 let by měla Slovanská epopej mít své trvalí umístění a vlastní budovu. Poslední dílo, které bylo Praze vydáno, ten poslední obraz, byl v roce 1926 a tedy když bych byl dogmatický, tak řeknu, že nám zbývá ještě 8 nebo 9 let k tomu, abychom tuto budovu postavili. Aktuálně jistě víte a posluchači ví, že se bavíme na magistrátu o ...

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Různých místech.

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
... nové budovy, v podstatě místo už bylo vybráno, myslím, že příští týden by do rady hlavního města Prahy měl jít tisk s výběrem místa, což je bývalé místo tišnovského nádraží na Praze 8, protože to je takový ten přelom Praha 1, Praha 8 a já věřím, že by to bylo velmi důstojná schránka pro toto dílo. Samozřejmě bychom nechtěli, aby to bylo pouze pro epopej, bude to primárně pro epopej, ale mělo by to být kulturní obohacení města, to znamená, že by tam měly být i další prostory pro nové umělce začínající, ale i pro umělce světoznámé, kde by byly kvalitní prostory tak, jak jsem před chvílí řekl, podobné zahraničním galeriím.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Hosty Pro a proti jsou vnuk malíře Alfonse Muchy a pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Pánové, teď vás možná překvapím, ale Český rozhlas mluvil o Slovanské epopeji také s profesorem, rusistou, odborníkem na sociálně kulturní antropologii Martinem C. Putnou a ptali jsme se ho na to, jakou úroveň má podle něj Slovanská epopej a on přišel k závěru, že Slovanská epopej je omyl a nepodařenina.

prof. Martin C. PUTNA, rusista, odborník na sociálně kulturní antropologii
--------------------
Slovanská epopej je strašlivá nepodařenina a všechny tyto vzrušené vášně kolem Slovanské epopeje jsou bizarní a nesrozumitelné. To dílo je totiž opravdu omylem. Mucha se pokusil v těch 10., 20. letech vlastně navázat na to staré slavěnofilství z počátku 19. století a vytvořit něco, co je ve své podstatě, ve svém ideovém programu lží, protože ono to má vyložit jakési společné dějiny slovanských národů, slovanstva, a nic takového jako slovanstvo se společnými dějinami neexistuje.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Pane Mucho, máme tady kritický soud o úrovni práce vašeho dědečka, co tomu říkáte? Neměly by se takovéhle hlasy také přece jenom nějakým způsobem probrat v nějaké diskusi, abychom věděli, co to vlastně máme před sebou, když mluvíme o Slovanské epopeji?

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Je to zajímavý, co ten pán říká ...

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Profesor Putna.

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Profesor Putna. Je to jeho názor, já s tím nemám problém. Já jenom bych řekl, já nejsem kunsthistorik, ale od tý doby, co se starám o to dědictví těch teď už čtvrtstoletí, když jdeme na začátku tý epopeje, jak to vlastně začalo, tak Alfons je v Paříži, je slavný, bohatý a říká si můj národ živoří a chce něco udělat pro národ. Byl trošku takovej z toho nejpozitivnějšího hlediska naivní. On prostě chtěl něco udělat pro dobro národů. On vlastně z mýho hlediska trošku předehnal ten komunismus, kde vlastně role umělce byla, aby pracoval pro lidi. Jede do Ameriky, spojí se Cranem, začne epopej a není debata o tom, že ta celá kauza slovanstva byla ta základní myšlenka. To se rozjíždí, vlastně to byl bosenský pavilion, který byla ta jiskra pro tu celou epopej. Rozjíždí se to, ale v tom procesu, jak on to dělá, se to trošku začíná měnit a na konci já, ač teda nejsem kunsthistorik, já bych řekl, že ano, ten podklad je slovanstvo, ale o čem epopej mluví, je něco absolutně jinýho. Mluví o to celosvětovém lidstvu, mluví o co se aplikuje je, jestli to je v Jižní Americe, nebo v Rusku,  nebo v Americe, nebo kdekoli, a je to o základních emocích, které ženou lidstvo dopředu, pozitivní a negativní. A já proto pro pana profesora mám důkaz, a ten důkaz je, že po Slovanské epopeji dědeček začal pracovat na koncepci ohromného triptychu, a já se omlouvám, že to řeknu v angličtině, protože někdy mi ta čeština blbne, byly to 3 velké obrazy, jenom existují malé studie, které jsou v naší sbírce, jsou kulturní památky České republiky, a je to /anglický text/ žádný Slované, žádný Germáni, nic, a to je ten základní proud, kterej probíhá, když potom jdeme zpátky k epopeji, tou celou epopejí. To, že se to panu profesorovi nelíbí, mně nevadí, já bych porovnal v jistém smyslu reakce na Slovanskou epopej, reakce na Wagnera. Na Wagnera máte celou škálu reakcí. Lidi, který říkají, že to je absolutní svinstvo a lidi, který to zbožňují a všechny škály mezi tím. Přesně stejný s epopejí. Ale co je důležitý z mýho hlediska, že reagujete, protože když nereagujete, tak asi neexistujete.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Já to chápu, ale já se vlastně chci zeptat a teď se obracím na pana Wolfa, jestli nám jako třeba u toho Wagnera, kde skutečně diskuse o úrovni jeho díla, o jeho ideovém zaměření a tak dále jsou dlouhé a bohaté. U Slovanské epopeje kromě toho jednoho jediného hlasu Martina C. Putny žádný takovýhle kritický hlas nezazněl. Nechybí nám ještě debata o Slovanské epopeji, o jejím ideologickém zaměření, umělecké úrovni a tak dále?

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Já nejprve řeknu, že jsem ten rozhovor Martina C. Putny slyšel, takže ...

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
To je dobře.

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
... vím, o čem, o čem mluví. Vím, že i slovo názor nemá rád, kdy on říká, že jsou to fakta to, co říká, takže to jenom, abysme si řekli. Jinak co se týká té, toho ideového zaměření toho dialogu, té diskuse o Slovanské epopeji, ano, a možná, že to vycestování, které aktuálně probíhá, je začátkem této diskuse, protože nebojím se říci, pokud by Slovanská epopej aktuálně nebyla tak prezentována mediálně díky vycestování, tak v podstatě by si žila svým životem ve Veletržním paláci. Chodilo by na ní zhruba těch 50, 60 tisíc lidí ročně se podívat, a my bychom věděli, že Alfons Mucha byl malíř, který byl vyučen v umění malování pláten, malování opon a dekorací, že dělal hrnečky, že dělal dekorace, že dělal interiéry a že asi namaloval Slovanskou epopej. Takže jsem rád, že aktuální stav takto rozhýbal tu diskusi a já budu jenom rád, pokud prohloubíme opravdu odbornou stránku tohoto díla, kdy prostě budou zde kladné názory, negativní, otázka, co je kladný a negativní názor, že, ale prostě různé názory a dopracujeme se k výsledku tohoto díla. Na druhou stranu, pokud někdo, a jsem amatér, dělá něco srdcem a dělá to pro někoho, tak si myslím, že nikdy to dílo nemůže být špatné. Samozřejmě můžeme si myslet, co chceme, ale prostě pokud to dělám tak, že chci dělat něco dobrého, tak to je prostě věc, která je neoddiskutovatelná.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Takže ta základní diskuse nás asi ještě čeká, my v ní budeme pokračovat někdy příště samozřejmě na Českém rozhlasu Plus. Ve studiu byl pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL, děkuju za váš čas a na shledanou.

Jan WOLFpražský radní pro kulturu /KDU-ČSL/
--------------------
Také děkuji, na shledanou.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
A ve studiu byl také vnuk malíře Alfonse Muchy John Mucha, také vám děkuju za účast a na shledanou.

John MUCHA, vnuk Alfonse Muchy
--------------------
Děkuju, na shledanou.

Petr DUDEK, moderátor
--------------------
Od mikrofonu se loučí Petr Dudek.