Moderátor: Šlechtova restaurace v pražské Stromovce má smůlu. Jinak se asi nedá vysvětlit, proč tento atraktivní objekt na velmi příhodném místě chátrá a pustne navzdory všem dosavadním snahám. Vloni v dubnu byl vypsán tendr na rekonstrukci, vyhrála ho firma Pracom, která slíbila rekonstruovat Šlechtovku za 101 milionů bez DPH, jeden z neúspěšných uchazečů se ale odvolal a Praha tak bude muset celé řízení přezkoumat. Co to znamená pro osud Šlechtovky? Na lince je nyní zastupitel za KDU-ČSL, radní hlavního města Prahy Jan Wolf a ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Ševců. Pane Wolfe, vy jste řekl serveru Novinky, že se plány na rekonstrukci Šlechtovky ještě nikdy nedostaly tak daleko, ale co teď? Co znamená ona nutnost opět přezkoumat výběrové řízení?

Jan Wolf: My se pohybujeme stále v právním rámci. To znamená, že pokud někdo z neúspěšných uchazečů při vyhlášení vítěze shledá, že by chtěl podat námitku, tak samozřejmě ji ze zákona podat může. Tak učinila firma Hochtief, která se odvolala proti výnosu a usnesení rady, a náš odbor, takzvaný VEZ, odbor veřejných zakázek shledal tuto námitku oprávněnou, a tedy předal celé řízení zpět komisi, která bude znovu posuzovat všech 9 nabídek, které přišly městu. To znamená, že zakázka nebyla zrušena, ona se bude pouze přehodnocovat a já předpokládám, že spíše než odborný, to bude právní spor, jestli námitky dané společnosti budou shledány relevantními nebo ne, a následně předpokládám zhruba do měsíce, rád bych do konce dubna, aby šel na radu znovu tisk, který vybere vítěze celé zakázky. Samozřejmě je zde zase zákonný rámec a může se kdokoliv z neúspěšných uchazečů odvolat. Tohle už není na městu. Město udělalo všechny maximální kroky, které byly možné, a teď, díky tomu, že se pohybujeme v právním státě, tak musíme čekat na to, až projdou všechny možnosti, které jsou na stole.

Moderátor: Pane radní, proč se Hochtief odvolává? Nevím, jestli to není předmět nějakého obchodního tajemství, ale vy ty důvody znáte?

Jan Wolf: On se odvolává kvůli záležitostem smluvních vztahů mezi firmou Pracom a dalšími jejich subdodavateli, protože ve smlouvě, respektive v zadání zadavatele, tedy města, jsou podmínky, které musí každý uchazeč splnit a dle firmy Hochtief vítěz soutěže nesplnil tyto podmínky. A jak je vidět, tak náš odbor veřejných zakázek shledal tuto námitku oprávněnou, tedy zřejmě zde k něčemu došlo, ale já nejsem právník a já opravdu budu ty věci brát tak, jak budou posouzeny buď odborem veřejných zakázek, nebo případně dalšími institucemi, jako je soud nebo v horším případě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Moderátor: A máte už nějakou, třeba sám pro sebe, rámcovou představu, o kolik by se mohl odsunout začátek rekonstrukce?

Jan Wolf: To je bohužel složité, protože pokud budu optimista, řeknu o měsíc, o měsíc a půl, a pokud budu pesimista a dojde k všem těmto odvoláním, ÚHOS-u a tak dále, tak to může být třeba o půl roku. Já bych chtěl všem posluchačům říct, že Šlechtova restaurace se prostě opravovat bude, jsou na to finanční prostředky, teď jenom záleží na tom, až padne buď finální verdikt, nebo třeba jakési ustoupení jednoho z uchazečů o zakázku, a že dojde k nějaké dohodě, nebo třeba společnost Hochtief stáhne svoje námitky a podobně, ale to už je opravdu věcí těch společností, do toho my nemůžeme zasahovat.

Moderátor: Pane Ševců, v jakém stavu nyní Šlechtova restaurace je a jakou rekonstrukci vlastně potřebuje?

Ondřej Ševců: Stav Šlechtovy restaurace je dlouhodobě neutěšený, to asi vědí všichni, kdo se občas okolo projdou, ten stav není nic nového, ta restaurace chátrá celou druhou polovinu 20. století, protože ten restaurační provoz tam byl někdy, mám pocit, v 60. nebo začátkem 70. let zrušen, ale jak zaznělo v úvodu reportáže, ten objekt má opravdu smůlu – dvakrát vyhořel, povodeň 2002, sesuv půdy a podobně. Je s podivem, že ten objekt stále ještě stojí a můžu jenom potvrdit, že skutečně všechny projekční práce i příslušná dokumentace a vyjádření jsou připravena, jsou provedeny i nezbytné ochranné práce, jsou ochráněny ty cenné fresky, jsou demontovány některé detaily, je tam provedena ochranná výdřeva a tak dál, takže jestli to bude o měsíc nebo o půl roku, myslím si, že na tom objektu by se to nemělo už nějak zásadně podepsat, důležité je, že je skutečně připraveno všechno pro to, aby se zahájila oprava, která je nesmírně žádoucí, naléhavá a myslím si, že i pro vzkvétající Stromovku a celé to okolí bude báječné, když tady bude obnoven ten objekt.

Moderátor: Zjevně tedy musí jít o rekonstrukci úplně na kost... To se musí zrekonstruovat úplně celé, předpokládám...

Ondřej Ševců: Ono to vypadá trochu děsivě, nicméně stavební podstata je zachována, čili bude se jistě rekonstruovat část štukové výzdoby, vážný problém je se statikou té terasy a toho ochozu, jsou tam jistě velké škody na umělecké výzdobě a dalších detailech, ale jsou to věci, které se umí opravit. Pokud je tady ze strany města připraven rozpočet a vybere se konečně nějaká firma, tak jsem přesvědčen, že to všechno umíme společně udělat a že ten objekt může být velkou ozdobou toho krásného areálu Stromovky. Bude potom velice důležité a významné pro další pokračování toho života, jak se podaří nastavit ten provoz, aby byl přiměřený i tomu prostředí – aby tam vzniklo něco, co bude jak pro širší obecenstvo, tak třeba pro výběrové akce, ale to je další pokračování. Teď nás čeká ta stavební obnova. Jsem přesvědčen, že možná je a že by to mohla být velká paráda.

Moderátor: Právě jsem se chtěl zeptat na to možné další využití, jestli ten objekt musí sloužit jako restaurace nebo k čemu všemu by mohl sloužit? Pane radní, jaká je vaše představa?

Jan Wolf: Co se týká té představy, tak ta je myslím jasně dána. Praha 7 by zde chtěla mít obřadní síň na svatby, město by chtělo, aby zůstala ta historická úloha Šlechtovy restaurace, to znamená, aby zde byly restaurační prostory. My bychom byli rádi, kdyby zde byl vnitřní restaurační prostor, který bude možná takový kvalitnější, na druhou stranu chceme, aby tam zároveň byl i druhý obchodní prostor s občerstvením, který bude právě sloužit pro všechny Pražany, návštěvníky Stromovky, od dětí přes matky s kočárky, seniory, aby zde byla možnost si zakoupit dostupné občerstvení, krátké, rychlé, aby si zde lidé mohli sednout i na lavičky, protože my se bavíme stále o Šlechtově restauraci, ale celá Stromovka je aktuálně revitalizována a i ke Šlechtově restauraci náleží zahrádka, altánek, co tam byl dřív, ten se bude taky dávat dohromady, tam by mělo být posezení, takže opravdu by celá Stromovka měla žít a mělo by to být srdce Prahy, kam Pražené a návštěvníci Prahy budou velmi rádi docházet a chodit.

Moderátor: Pane Ševců, jak to vidíte vy? K čemu by mohla Šlechtovka sloužit?

Ondřej Ševců: Já souhlasím s panem radním, myslím si, že se tam nabízí celá škála funkcí, že ten objekt je tak velký a má tak rozdílnou kvalitu prostor, že by bylo škoda třeba ten velký nádherný sál, který patrně nikdo ze současníků ani nezná... Já jsem se tam mohl dostat v rámci speciální pochůzky, ale to je prostora, která nemá v Praze mnoho obdob. Připomínám, že Šlechtova restaurace nebo ten původní altán byl asi postaven jako taková zmenšenina Trojského zámku, čili věřím tomu, že ten sál a přilehlá grota a celé to vnitřní prostranství by mohlo být nádherným speciálním prostorem pro svatební obřady, různá slavnostní shromáždění a zároveň by to neměla být jenom taková ta elitní věc. Tam je skutečně veliký pohyb obecenstva, dětí, maminek, sportovců a ti by tam měli možnost si zajít, dát si něco třeba v té předzahrádce. Čili to bude velice důležité, jak to nastavit. Je třeba myslet i na to, že ty elitní funkce vyžadují příjezd automobilů, což je trošku citlivé s ohledem na park, ale věřím tomu, že ty věci dají nějak vymyslet, že se to dá nějak skloubit a skutečně areál Stromovky je velice významná záležitost, připravuje se revitalizace areálu Výstaviště, takže by se to velice krásně potkalo, kdyby tato dlouhodobě zakletá krásná stavba ožila a sloužila ku prospěchu všech, kdo budou mít chuť se tam projít. Takže to funkční využití bude jistě předmětem mnoha diskuzí a věřím tomu, že do té opravené stavby se dá vložit více funkcí.

Moderátor: Ještě stručně k penězům – pane Wolfe, 100 milionů zhruba bez DPH, to je hodně za rekonstrukci nebo to odpovídá představám, které teď má hlavní město Praha?

Jan Wolf: Původní představa města byla, že by se rekonstrukce Šlechtovy restaurace měla vejít do 169 milionů bez DPH. Když vidíte nabídku prvního uchazeče – 101 milionů, tak jsem skoro o 40 % níže, než byla předpokládaná cena této zakázky. Ono i k tomu možná spadá to odvolání společnosti Hochtief, protože vždy se poměřuje, jestli zakázka není finančně podhodnocena, jestli je ten realizátor schopen to za ty peníze udělat.

Moderátor: Ale měli jste rozpočet 169 milionů bez DPH?

Jan Wolf: Ano, měli, tudíž my jsme velmi potěšení tím, že ta cena je tak nízká. Pevně věříme, že se to za tyto peníze dá realizovat.