Moderátor: Italský Milán zakázal používání selfie tyčí ve svém centru, stejně tak konzumaci nápojů ve skleněných láhvích a pořádání ohňostrojů; Florencie kropí schody kostelů vodou, a to proto, aby na nich turisté neseděli a nepolehávali; Řím zakázal konzumaci alkoholu v noci; Benátky už před 3 roky hrozily pokutou až 500 euro za používání kufrů na kolečkách, které dělají na středověké dlažbě hluk a škody. Tenhle zákaz ale neprošel, vlastně nejsem si úplně jistý, jak to bylo, jisté ale je, že italská města - a nejen italská města - jsou v boji s turisty. Jak to teď v Itálii vypadá, to ví náš spolupracovník Josef Kašpar. Turistika tyhle města živí. Proč najednou proti turistům tak brojí Milán, Řím, Benátky, Florencie?

Josef Kašpar: Sice je živí, jenomže ten problém je v tom, že někteří turisté se chovají tak, jak by si doma nikdy nedovolili. Samozřejmě ne všichni jsou stejní, ale například u slavné Fontány di Trevy v Římě, která byla nedávno za poměrně vysokou částku restaurována jednou soukromou firmou, tam musí hlídkovat neustále 3 strážníci, aby zabránili různým turistům, kteří nejenom, že chtějí vlézt do vody, což by bylo to nejmenší, ale chtějí si udělat fotografie a posadí se na nohy či ruku soch, které se pak mohou zlomit. Totéž se děje i jinde, takže bohužel někdy je to nutné. Například u Kolosea už několikrát museli pokutovat lidi z různých zemí, kteří si tam na tom kameni vysekávali svoje jméno.

Moderátor: Florencie radši kropí schody kostelů vodou, aby si tam nikdo nesedl, to už mi připadá skoro bizarní..

Josef Kašpar: Je to bizarní, jenomže já to chápu. Ono to všechno vypadá velice absurdně, ale Florencie je poměrně malé město a ty nejvýznamnější památky jsou přibližně na kilometru čtverečním. Je tam spousta lidí, kteří si myslí, že si mohou dělat, co chtějí. Oni si sednou a přímo na prostranství před kostelem jedí pizzu, pijí pivo a tak dále a plechovku hodí vedle sebe a nechají to tam. Není možné, aby ve Florencii na každých deset metrů postavili strážníka. Tak si vymysleli jako strašáka tu vodu, která je sice trochu komická, ale zdá se, že to funguje.

Moderátor: Jak to nakonec dopadlo v Benátkách s tím před 2 roky avizovaným zákazem používání zavazadel, která mají tvrdá kolečka a dělají hluk a škodu na dlažbě?

Josef Kašpar: Prozatím ne, ale například před 2 týdny, kdy byla největší benátská slavnost Redentore, tak na vstup na náměstí svatého Marka instalovali turnikety, protože těch lidí bylo tolik, že existovalo nebezpečí, že se ušlapou. Takže to regulovali.

Moderátor: My máme na telefonu také Jana Wolfa z KDU-ČSL, zastupitele a radníhohlavního města Prahy pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a také cestovní ruch. Asi jste slyšel, co se děje v Itálii a nejenom v Itálii, třeba Barcelona také vytáhla do boje proti turistům, jsou tam různá omezení pro stavby hotelů, reguluje se tam počet turistů v tržnicích a podobně. Potřebuje něco podobného i Praha, kam každý rok přijede 7 milionů turistů?

Jan Wolf: V tuto chvíli snad zatím ne. Turisté se pohybují v Praze v centru, je to to nejkrásnější z celého města, na druhou stranu není zde moc úřadů, nejsou zde soukromé firmy, jsou zde většinou provozovny, které se zabývají cestovním ruchem. Takže to, že Prahu loni navštívilo víc než 7 milionů turistů (mimochodem je to o půl milionu víc než třeba Vídeň a Praha je páté nejnavštěvovanější město Evropy), nám zatím nevadí. My máme spíš problém s večerními hodinami, to znamená s alkoholem na ulicích, a vůbec s chováním turistů ve večerních hodinách.

Moderátor: Má Praha šanci tohle chování nějak regulovat a postihovat to, co se jí nelíbí, právě když víme, že turisté přinášejí také peníze a obživu spoustě lidí?

Jan Wolf: Mimochodem cestovní ruch v českém HDP dělá 10 % z celého... Takže je to velmi výrazný přínos pro naše hospodářství. Co se týká ovlivňování a zamezování nepořádku v nočních hodinách, tak právě se aktuálně bavíme na radnici o tom, že bychom eliminovali prodej alkoholu ve večerkách, protože pokud jej návštěvníci Prahy konzumují v restauracích, tak je to běžné a proti tomu se nedá nic dělat, ale horší je, když se konzumuje na ulicích a tam se nejvíc konzumuje alkohol nakupovaný ve večerkách. Chceme udělat nějakou vyhlášku, která zamezí prodej buď po deváté, nebo po desáté večerní hodině.

Moderátor: Praha omezila také vjezd segwayů do různých částí Prahy, ale místo toho tam teď jezdí takové malé motorky bez přileb, světel a všeho možného, to znamená, že segwaye nahradilo něco možná daleko nebezpečnějšího... Budete něco dělat s tímhle, pane radní?

Jan Wolf: Přesně tak. Aktuálně se zabýváme tím, jak vůbec zamezit takovým strojům, protože když dáte pryč segwaye, objeví se koloběžky, dáte pryč koloběžky a objeví se kola; po Praze jezdí takový ten stroj, kde se šlape, během jízdy se pije pivo, což je strašná neúcta k centru hlavního města Prahy a k pražské památkové rezervaci, rezervaci UNESCO, takže teď vymýšlíme vyhlášku, která tomuto zamezí dlouhodobě a systémově... Prostě musíme to vzít tentokrát důsledně.