Jan Bumba, moderátor:

Pražští radní žádají vedení Výstaviště, aby do konce prázdnin přezkoumalo smlouvy se zástupci komiksového festivalu PragueCon. Podle magistrátu by mohlo být konání akce pro Výstaviště, a potažmo tedy pro město nevýhodné. Rada města to dnes odhlasovala na svém jednání. Podrobnosti má redaktor Adam Bejšovec.

Adam Bejšovec, reportér:

Festival pro příznivce komiksových a filmových hrdinů je v plánu na konci září. Pořadatelé se inspirovali slavným ComicConem. Podle odhadovaných nákladů má akce stát přes 40 milionů korun. Organizátoři stále fanoušky prostřednictvím webu lákají na světovou podívanou, nicméně není vůbec jisté, jestli se něco z toho vůbec bude konat. Smlouva, kterou s pořadateli uzavřel bývalý předseda představenstva Výstaviště Pavel Klaška, totiž podle radního Jana Wolfa z Trojkoalice není výhodná.

Jan Wolf, radní hl. m. Prahy, KDU-ČSL/Trojkoalice:

V případě ztráty jdou ztráty za městem, v případě zisku z dané akce, pokud se akce bude konat, se zisky dělí, tudíž je vidět, že je ta smlouva nevyvážená.

Adam Bejšovec, reportér:

Praha proto po Výstavišti požaduje, aby přišlo na to, jak co nejvíc eliminovat případné ztráty. Teď podle Wolfa zatím ještě není jasné, jestli pro městskou společnost vyjde výhodněji festival úplně zrušit nebo pokračovat dál v jeho přípravách.

Jan Wolf, radní hl. m. Prahy, KDU-ČSL/Trojkoalice:

Protože někdy se může stát, že zrušení akce může být dle smluvních závazků dražší než pokračování v akci. Ve finále ta akce třeba může být i zisková a pro Prahu, resp. Výstaviště Praha přínosná.

Adam Bejšovec, reportér:

Dozorčí rada už v červenci doporučila představenstvu akci úplně zrušit. S tím se ztotožnila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Jan Bumba, moderátor:

Adame, a co ke smlouvám řekli ti, kteří je podepisovali?

Adam Bejšovec, reportér:

Pořadatelé festivalu i bývalý předseda představenstva Výstaviště Pavel Klaška odmítli pro server iRozhlas obsah smluv komentovat. Na zpravodajském webu je mimochodem kauza podrobněji rozebraná. Jen dodám, že o tom, jestli se nakonec komiksoví fanoušci sejdou, by mohlo podle Wolfa Výstaviště rozhodnout do konce měsíce.