Profesionálům v Praze stále schází tisíce kusů ochranných pomůcek. Metropole vybuduje testovací místa průjezdná v autě.

PRAHA Podle radní pro zdravotnictví a sociální věci Mileny Johnové (Praha sobě) je metropole a její zdravotní systém na případné zhoršení stavu kvůli korononaviru připravena, chybí však podpora státu, a to jak v dodávkách ochranného materiálu, tak v zajištění dostatečné kapacity laboratoří, které vyhodnocují výsledky testů.

* Jak jste rozdělili další zásilku ochranných pomůcek od ministerstva zdravotnictví? Začátkem minulého týdne dostala Praha od státu pouhých padesát respirátorů, kolik dostala nyní?

Bylo rozděleno 53 tisíc respirátorů FFP2 z první zásilky, a to především zdravotnickým službám, infekčním převozům, lůžkovým zařízením, praktickým lékařům, zubařům a také ambulantním specialistům a lékárníkům. Minulý týden jsme rozdělili i šest a půl tisíce roušek. Ty dostaly primárně sociální služby, které pracují s lidmi v seniorském věku. Nyní máme ještě dalších 68 tisíc FFP2 respirátorů, které budeme v tomto týdnu rozdělovat sociálním službám. Další státní zásilka má dorazit příští týden.

* Jak jsou na tom zásilky s ochranným materiálem, které si objednalo hlavní město?

Z toho zatím sešlo. Zdravotní odbor stále hledá možnosti, jak se zásobit. Je to ale obtížné. Řada z dojednaných dodávek nedopadne.

* Kvůli čemu přesně?

Je to dáno tím, že u nás materiál totálně chybí a ze zahraničí se nedá dovézt, protože země, které jej mají, brání jeho vývozu. Je to nyní strategická věc. V minulém týdnu jsem mluvila například o tom, že je zásilka přímo pro Prahu v Lipsku, ale tu už asi také nikdy nedostaneme. A to nebyla jediná zásilka.

* Dostane Praha nějaký materiál, který přiletěl v neděli do Česka letadlem Ruslan z Číny?

Domnívám se, že ministerstvo zdravotnictví rozděluje dodávky ochranného materiálu mezi všechny kraje. Z té první jsme nedostali více než oněch 50 respirátorů pro záchranku, což byl opravdu výsměch. Doufám, že už se to nebude opakovat.

* Z šetření před více než týdnem se vám sešly požadavky na 700 tisíc potřebných respirátorů. Máte odhad, kolik zdravotníků a sociálních pracovníků v tuto chvíli nemá vůbec žádné ochranné pomůcky?

Stále je akutní nedostatek roušek a respirátorů. A stále je to nedostatečné a naše požadavky nejsou pokryty. To, co v tuto chvíli děláme, je rozdělování velmi malých objemů mezi velké množství žadatelů. Je vlastně velmi složité i uvážit, komu dát a komu ne, aby si pracovníci nejezdili třeba pro jeden respirátor. Takže je to velký problém, neustále sháníme a doufáme, že ministerské zásilky doputují.

* V pátek jste vyjednali, že kemp na Císařské louce a jeho zázemí je nyní dostupný lidem bez střechy nad hlavou jako možnost dočasné karantény. Jednáte i o dalším kempu a pronájmu ubytovny. Kolik lidí kemp využilo?

Stanová místa v kempu, kde je kapacita minimálně pro šedesát lidí, už jsou úplně plná. Počasí nám také úplně nepřeje. Hledáme další prostory v kamenných domech, tedy skutečně pod střechou. Dnes by se

* Podle čeho tento malý objem rozdělujete? Kdo má přednost?

Určitě zdravotní personál, ten se snažíme vybavovat respirátory FFP2. Potom jsou to sociální pracovníci, kteří pracují ve službách pro ohrožené cílové skupiny, které jsou dvě – jednak senioři a jednak lidé bez domova. Pracovníky, kteří jim pomáhají, se také snažíme vybavit respirátory, protože u lidí na ulici je problém s vybaveností vlastními rouškami a také velmi špatná hygienická situace, když se nemají, kde umýt. A je nemyslitelné, aby za nimi chodili pracovníci bez ochrany. také měla rozjet jedna ze zimních ubytoven, kterou jsme přetransformovali na méně kapacitní. Máme také před podpisem smlouvy s komerční ubytovnou, kterou bychom rádi zprostředkovali lidem, kteří jsou nejvíce zdecimovaní a měli by dodržovat karanténu.

* Podle odhadů organizací, které s lidmi bez domova pracují, je v Praze asi tisíc lidí na ulici, kteří nemají, jak a kde dodržovat karanténu. Kolika z nich ji zajistíte touto dočasnou formou?

Já doufám, že mnoha stovkám. Děláme, co můžeme.

* Jak jsou připravené pražské nemocnice na možné zhoršení situace a více nemocných lidí koronavirem?

Poté, co byla naplněna kapacita Bulovky, se otevírají další kapacity na infekčních odděleních v dalších nemocnicích tak, jak to bylo naplánováno. A myslím, že to funguje. Včera kolegové ze zdravotního odboru obesílali nemocnice s žádostí o aktualizaci stavu a připravenosti právě infekčních lůžek. Kapacity nemocnic jsme ovšem mapovali už na začátku této situace, někdy v únoru, a všechny byly vyzvány, aby se připravily.

* Jak se v Praze stíhá testovat?

Kapacita testování je stále malá, proto jsme oslovili čtyři nemocnice s nabídkou, že bychom v jejich areálech vybudovali stacionární odběrová místa, kam by lidé přijeli autem. To nemocnice, s výjimkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která si sama takové místo vybudovala, odmítly. Našli jsme ale dvě jiná místa – na Výstavišti a ve Žlutých lázních. Hasiči připravili stan v Holešovicích a armáda je připravena vystavět stanoviště ve Žlutých lázních. Vedle toho také fungují mobilní testování, kdy Praha zabezpečila čtyři auta. Co nás ovšem brzdí a důvod, proč ještě nespustíme stanoviště na Výstavišti, je, že chybí kapacita laboratoří, které by zpracovávaly odebrané vzorky, a chybí dokonce i odběrový materiál.

* Kdo by to měl zajistit?

Jediný, na kom to stojí v tento okamžik, je stát. Praha je připravena.