Moderátor:

Pražané se nově mohou opět nechat na Mariánském náměstí testovat na nemoc COVID-19. Ve dvou stanech tu testování provádí dobrovolníci Českého červeného kříže Prahy 1.

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy (Praha Sobě):

Český červený kříž se sem vrací vlastně po roce, kdy tady měli stanoviště loni při začátku té epidemie. Ty stany tady na mariánském náměstí jsou vhodné, protože je to centru města, kam se v podstatě dá ze všech míst dojít pěšky. Ze všech míst, myslím, ze všech stanic metra, což je důležitá spojnice.

Moderátor:

Zprovoznění nového testovacího místa je podle radní Mileny Johnové vhodnou příležitostí pro prevenci.

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy (Praha Sobě):

Současně víme, že řada lidí se odmítá testovat, protože mají obavu. Jednak že se infikují, když si sundají ochrannou pomůcku z nosu, aby mohl proběhnout ten test. A vlastně ty stany tady, když jsme prakticky venku, oni se dají otevřít úplně skrz naskrz, tak vlastně podle mého názoru snižuje tu obavu z toho.

Moderátor:

Mimo antigenních testů je zde možnost si tu nechat udělat PCR test ze slin. Tuto možnost mají jak samoplátci, tak lidé s žádankou od lékaře.

David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha:

Odpadá tam teda to šťourání, odpadá tam transport nebo v nějaký tekutině nebo v nějakým médiu. A ten odběr, jak jsem ukazoval, je velmi jednoduchý do toho plivátka. Tam opravdu je potřeba, aby 10, 15 minut předtím nikdo nic nejedl, nepil a aby ty sliny byly z dolního nosohltanu, takže se musí trošku zachrchlat. To je na tom takové možná méně estetické, abych řekl.

Moderátor:

Testovací místo na Mariánském náměstí je v provozu každý den mezi osmou a šestnáctou hodinou. A termín testování je potřeba si předem zarezervovat na webových stránkách městské polikliniky.