Moderátor:

Od září by mohly v českých třídách s ukrajinskými dětmi pracovat jako asistenti učitele i Ukrajinci, kteří nebudou mít odbornou zkoušku z češtiny. Plánuje to ministerstvo školství. Ředitel odboru základního vzdělávání Michal Černý ČRo řekl, že by jim mohlo stačit absolvovat kurz asistenta v českém jazyce. Ministerstvo chce, aby se ukrajinské děti začlenily mezi české školáky. Část ředitelů si proto myslí, že v novém školním roce budou muset ve školách pracovat i ukrajinsky mluvící učitelé a asistenti. Třeba pražské zastupitelstvo už dalo radnímu pro školství Vít Šimralovi z Pirátů za úkol, aby to případná úprava zákona umožnila.

Vít Šimral, pražský radní pro školství (Piráti):

Aby mohli být zaměstnáváni i pedagogové pro nějakou větší část těch ukrajinských dětí, protože momentálně je to tedy omezeno tím datem 31. srpna. Některé městské části se prostě bojí, že do té doby se ta ukrajinská minorita někde nestačí integrovat nebo adaptovat natolik, že bude moci probíhat normálně výuka tedy vlastně v českým jazyce.

Moderátor:

Česká vláda už schválila, že na začlenění ukrajinských dětí mezi ty české půjde do konce srpna přes pět miliard korun. Tyto peníze použije ministerstvo školství právě na asistenty pedagoga, adaptační kurzy ale i výuku češtiny.