Moderátorka:

Přes polovinu uprchlíků z Ukrajiny tvoří děti a řady z nich se bude týkat i květnový zápis do mateřských škol. Jenže ty byly na kraji svých kapacit už v předchozích letech. V některých městech měli rodiče problém zapsat i tříleté děti. Často zůstaly mezi nepřijatými. Jak zásadní to bude problém a nakolik je možné kapacity školek a případně za jakých podmínek ještě zvýšit? To proberou se starostou Prahy 9 Tomášem Portlík z ODS. Zdravím vás. Dobrý den.

Tomáš Portlík, starosta Prahy 9 (ODS):

Dobrý den vám i divákům.

Moderátorka:

A také pražským radním pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vítem Šimralem. I vás zdravím. Dobrý den.

Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání:

Krásný den.

Moderátorka:

Pane Šimrale, do Prahy míří nejvíce uprchlických rodin. Když ministerstvo vnitra říká, že do školek bude potřeba umístit asi 17 000 dětí ve věku tři až šest let. Jak velká část se váže přímo k Praze?

Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání:

Poměrně značná. V současné době podle těch údajů by se nás, tedy jako hlavního města Prahy, mělo týkat kolem čtyř až pěti tisíc dětí předškolního věku, které by se teoreticky měly přihlásit do mateřských škol. S tím ale, že to je stále ten předběžný údaj, protože nevíme kolik, jak velká část těch rodin tady vlastně zůstane až do září. Stále počítáme s těmi scénáři, že část odejde, vrátí se na Ukrajinu. V případě, že tedy ten konflikt bude nějakým způsobem ukončen nebo se tedy zmrazí na tu východní polovinu Ukrajiny. Takže ta současná čísla hovoří přibližně tedy o nějaké čtvrtině těch předškoláků, kteří by měli v Praze být ze všech těch, kteří jsou v Česku. Ale to je skutečně počet těch, kteří jsou tady teď a ne ten počet, který se pravděpodobně zapíše do školek.

Moderátorka:

No a máte zmapovanou situaci, jaká je aktuální možnost nebo jaké jsou aktuální možnosti školek, které dominantně tedy zřizují obce, přijmout další děti, jaké mají volné kapacity momentálně?

Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání:

Co se týče těch ukrajinských dětí, které se tedy budou zapisovat až po těch českých, tak tam zatím to vypadá, že ty kapacity v současné době jsou asi na tisíc a až 1 500 předškoláků. Pokud se tedy podaří navýšit i ty kapacity tak, jak je nyní plánováno. To znamená hlavně navyšování těch vnitřních kapacit, hledání dalších místností v rámci těch stávajících školek, navyšování na základě výjimky, tak aby bylo tedy více dětí v jedné třídě. Tak tam počítáme s tím, že by to stačilo na kapacitu tisíce až 1 500 dalších dětí, těch ukrajinských v tom posunutém zápisu v červnu. Pokud bychom se nyní rozhodli stavět nějaké další budovy, modulové školky a podobně, tak jde pochopitelně tu kapacitu ještě rozšířit. Ale o tom budeme zítra jednat s MŠMT, na nějaké vznikla platforma, která by měla strategicky uchopit vlastně nejenom to předškolní ale i základoškolské vzdělávání ukrajinských dětí, abychom se dohodli na tom, kdo případně ty investice bude hradit. Protože pochopitelně postavit vlastně jedno místo v mateřských školách v současné době vyjde na minimálně 500 tisíc korun. A což nejenom městské části ale i hlavní město ze svého rozpočtu neutáhnou. Takže je potřeba se hlavně teď s vládou dohodnout, kdo zaplatí ty případné investice.