Podle pražského radního pro oblast sportu Víta Šimrala je nyní systém dotací nastaven dobře. Kluby namočené v dotační kauze trestat nechce.

Na pražském magistrátu je to v posledních měsících jedna obžaloba za druhou. Minulý týden podal státní zástupce obžalobu na devět lidí kvůli nezákonnému ovlivňování sportovních dotací z let 2018 a 2019. Radní pro školství a sport Vít Šimral (Piráti) v rozhovoru pro MF DNES sděluje, že nyní už je dotační systém transparentní. Na téma zdražování energií uvedl, že vypisovat další mimořádné dotace pro malé kluby prý Praha nehodlá. Nejsou totiž zdražováním zasažené tolik jako ty větší. „Provozovat malé fotbalové hřiště je něco úplně jiného než provozovat bazén či ledovou plochu,“ říká Šimral.

Co na vývoj kauzy říkáte?

Kauza jde podle mě logickým postupem. Je důležité, že se mimo té celorepublikové aféry (v ní figuruje mj. šéf fotbalového klubu FK Jablonec Miroslav Pelta, pozn. red.) začala vyšetřovat i ta pražská. Finance do sportu totiž jdou z velké části právě od krajů, i na téhle úrovni má mít nějaká transparentní pravidla. Tady to probíhalo spíš podle politického zadání než nějakého logického klíče. Docházelo k tomu, že tehdy určená pravidla byla jednotlivými osobami zneužita. Na základě dohody se měnila bodová hodnocení různých projektů, které tak dostaly více peněz, než by ve skutečnosti zasloužily. V čem se shodnu i s většinou nynějších koaličních partnerů, je to, že dotace do sportu by měly sloužit především k rozpohybování obyvatel.

Podnikli jste již kroky, aby se dotace rozdělily spravedlivě?

Od roku 2019 jsme ten model na radnici změnili. Nejdůležitějším krokem bylo, že jsem celý odbor sportu zrušil. Odstřihli jsme se od minulosti a od personálních vazeb, které tam byly. Sloučili jsme ho s odborem školství, chtěli jsme tak posílit faktor mládežnického sportu, což se myslím povedlo. Zařízení pro mládežnický sport si nyní umí lépe zažádat o dotace a také programy jsou vypsány lépe. Spolupracujeme hodně třeba s Domy dětí a mládeže.

V komisi, která o dotacích rozhodovala, tehdy figurovala jména, která jsou nyní mezi obviněnými. Kdo v ní sedí teď?

Komise stále funguje, sedí v ní zástupci magistrátní koalice i opozice a veškeré zápisy z jednání jsou veřejně dostupné, aby se předešlo nařčení z manipulace. Dokonce se tam může každý přijít podívat, komise jsou veřejné. Jednotlivé dotace rozdělují podle vzorce, který jsme v odboru školství, mládeže a sportu vymysleli. Na jeho základě získávají kluby bodové hodnocení, a pokud dosáhnou požadovaného počtu bodů, dosáhnou i na dotaci.

Tři z ovlivněných dotací směřovaly podle obžaloby v letech 2018 až 2019 do spolku TJ ABC Braník, další do SK Ďáblice a poslední do SK RSF Praha. Jak k výše jmenovaným klubům přistupujete při dalším přidělování dotací? Budou ty ovlivněné muset vracet?

Žádné peníze se vracet nebudou. Nechceme tak sankcionovat nevinné sportovce. I na nás by to házelo špatné světlo. My máme jednoduše nastavená pravidla, která když ty kluby splňují, tak dotace dostanou. Je to například počet registrovaných sportovců do 18 let vynásobený materiálovou nákladností daného sportu. Každý si tak může předem spočítat, kolik by měl dostat. Pokud se někde ukáže jiná částka, bude to muset daný úředník vysvětlit.

V rozhovorech se zástupci sportovních klubů přesto často slyším, že jsou parametry dotací vypsány „na míru“.

Každý rok pořádáme na toto téma školení a workshopy ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií, kde naše kroky vysvětlujeme. V září bude i konference v návaznosti na evropské předsednictví na téma změny v klíči dotací. Je pravda, že například malé sportovní zařízení na poslední mimořádný dotační program nedosáhly. Byl vypsán na vysokoenergetické budovy, tedy logicky ty větší. Provozovat malé fotbalové hřiště je úplně jiné než provozovat bazén či ledovou plochu, kde jsou náklady mnohonásobně vyšší. Malé kluby měly prostě nižší nárůst v cenách než ty velkokapacitní.

Jaké investiční plány máte připraveny na další volební období?

Snažíme se budovat páteřní sportovní infrastrukturu města. Nejdále je plán vybudování multifunkční haly u Gymnázia Přípotoční. Chceme co nejvíce takových sportovišť vlastnit a pronajímat je jednotlivým svazům. Stát taková zařízení v devadesátých letech rozprodal či zprivatizoval, což byla podle mě chyba.