Nově vyvinutá ochranná polomaska je vyrobena na 3D tiskárně a dovede dokonale kopírovat tvar obličeje. Dýchá se přes ochrannou membránu s nanovrstvou nebo z netkané textilie. Tyto filtry se po použití jednoduše vymění a maska se může opakovaně použít.

„Pokud se prokáže v příštích dnech efektivita této ochrany, chtěl bych, aby Praha preferovala jednoznačně tuto českou variantu oproti dodávkám, jenž často nesplňují nároky na kvalitu ochrany,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Ochranná polomaska má řadu výhod:

1) Dobře sedí na obličeji, dá se každému přizpůsobit prakticky na míru.

2) Má lepší vlastnosti než většina respirátorů, které nedrží na obličeji a netěsní.

3) Je nesrovnatelně levnější. Zatímco jeden jednorázový respirátor FFP2 stojí 90 - 150 korun, výroba této trvalé polomasky stojí na 3D tiskárně srovnatelné peníze, v sériové výrobě pak nižší desítky korun a měnitelné filtry do této masky stojí pár korun Masku lze podle posudku z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dezinfikovat a používat opakovaně.

4) Používáním těchto masek podpoříme domácí vývojáře i výrobce.

„V úterý po Velikonocích dáváme prvních 200 kusů na praktické vyzkoušení našim pracovníkům v první linii. Pokud se to osvědčí i v běžné praxi, tak do deseti dnů je možné rozjet sériovou výrobu. Podle vyjádření dodavatelů by kapacita produkce lisovaných polomasek mohla být cca 10 tisíc týdně za nesrovnatelně nižších nákladů než z 3D tisku. Pak budeme moci zajistit kvalitní ochranu nejen pro ty, kteří jsou v první linii,“ dodává Petr Hlubuček.