Letošní Den bez aut se podle prvních reakcí vydařil. Stovky lidí navštívily jednotlivé lokality, kde se konala akce Den bez aut. Rušné ulice plné automobilů se na jeden den v roce proměnily v promenádu s kulturní programem celkem na čtyřech místech. „Letos se Den bez aut konal v Dolních Měcholupech, ve Kbelích, v Praze – Újezdu a na Mariánském náměstí. Chtěl bych touto cestou poděkovat městským částem, které se zapojily do této akce a podpořily tím samotnou myšlenku Dne bez aut. Je důležité, aby se sousedé potkávali a měli možnost zažít město trochu z jiné perspektivy. Bylo by určitě skvělé, kdyby se příštím roce rozhodly zapojit i další městské části,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu.

Zřejmě nejvíce očekávaný byl Den bez aut na Mariánském náměstí v Praze 1, který pořádal pražský magistrát ve spolupráci s dalšími institucemi. Na akci byl představen nový dopravní režim na náměstí a v jeho okolí. Největší zájem byl o sportovní aktivity, stovky lidí na akci s chutí hrály ping-pong nebo basketbal a rodiny s dětmi využily stánky s kvízy nebo malováním. Automobilový provoz se na Mariánské náměstí do budoucna už nevrátí. „Vyparkování Mariánského náměstí je pro město velmi důležitým krokem. Jsem rád, že jsme se tak konečně zařadili po bok světových metropolí, které nemají před radnicí parkoviště,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Městská část Praha – Újezd uzavřela pro automobily všechny příjezdové cesty. Vjezd měli povolen pouze rezidenti, vozidla MHD a složky Integrovaného záchranného systému. Hlavní ulice Formanská se například stala pěší promenádou pro rodiny s kočárky a dětmi, cyklisty nebo pejskaře. Odpočinout si lidé mohli na některém ze stanovišť rozesetých od Kateřinek po starou újezdskou náves – každé z nich nabízelo povyražení ve formě živé hudby, občerstvení, tanečních a výtvarných dílen či sportovních aktivit. A nechyběl ani improvizovaný bleší trh. „Do organizace jsme se zapojili všichni – zaměstnanci úřadu, zastupitelé, členové sboru dobrovolných hasičů, ostatní zaměstnanci, vedení mateřské a základní školy i další sousedé. Děkujeme a těšíme se na příští ročník, na Den bez aut 2020,“ popisuje starosta městské části Václav Drahorád.

V  Praze – Dolních Měcholupech se pěší zónou stala 300 metrů dlouhá ulice Dolnoměcholupská. Na hlavním pódiu se v rámci celého dne střídali místní mladí divadelní ochotníci, hudebníci i učitelé Street Dance. Na slunečném nároží u budovy úřadu městské části si lidé mohli posedět nebo poležet na sedacích pytlích či lehátkách a příznivci pohybu ocenili lekce in-line bruslení nebo nordic walkingu. Vedení městské části využilo této příležitosti také k tomu, aby svým občanům nabídlo informace o plánované výstavbě a uspořádalo anketu o pořízení posilovacích strojů do venkovního fitness parku. „Když jsme se rozhodli pro Den bez aut, nevěděli jsme, co vše to bude obnášet. Získat na jeden den ulici pouze pro pěší a cyklisty byla výzva, které se nedalo odolat. A vyplatilo se to. Je to báječné! Chtěl bych poděkovat zaměstnancům úřadu a dobrovolníkům z řad obyvatel Dolních Měcholup za nezištnou pomoc při organizaci této akce,“ uvádí starosta Jiří Jindřich.

K akci se připojila se také Praha 19. Rozšíření tradičních oslav posvícení o Den bez aut spolu s pěkným počasím přilákalo do kbelského Centrálního parku mnoho lidí. „Téma udržitelné dopravy je pro nás důležité – letos jsme nabídli v rámci programu Dne bez aut množství aktivit, které se k němu váží. Děkujeme všem, kteří nám v tom pomohli. Hojná účast svědčí o tom, že zájem o cestování takzvaně „na vlastní pohon“ stále roste. Všichni tak měli příležitost se zamyslet, co nám přemíra osobní automobilové dopravy ve městě dává, ale i bere,“ dodává na závěr Šárka Egrtová, která celou akci koordinovala.