Dobročinná aukce celkem 10 panelů graffiti umělců Michala Škapy a Ondřeje Vyhnánka, kteří tvoří pod uměleckými jmény Tron a X-dog, se v loňském předvánočním období těšila velkému zájmu. Dílo vzniklo ve spolupráci autorů, Výstaviště Praha a Magistrátu hlavního města Prahy speciálně pro nadační fond Pink Bubble, který podporuje onkologicky nemocné teenagery a Klub svobodných matek, který pomáhá samoživitelům v těžké životní situaci.

„Jsem moc rád, že původní Křižíkovy pavilony budou i dále žít svůj život a v podobě uměleckého díla dělat i radost novým majitelům. Navíc celý projekt byl i jakousi kapkou naděje v dnešní rozbouřené době, kdy prostředky získané z dražby půjdou na pomoc těm nejpotřebnějším,“ řekl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Do doby dražby si mohli zájemci jednotlivé fragmenty muralu Jiskra prohlédnout na nádvoří Sovových mlýnů na pražské Kampě. „Za mě to byl určitě moc hezký projekt - a to hned ze dvou důvodů. Za prvé umožnil lidem i v této nepřejícné době kontakt s uměním. A za druhé sloužil k charitativním účelům. Čtvrt milionu korun není rozhodně málo a jsem si jistý, že pro něj obě neziskové organizace najdou patřičné využití. Zároveň bych chtěl moc poděkovat všem, kteří se do dobročinné aukce zapojili, a přeji jim, aby jim díla dělala radost,“ uzavřel předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Přestože jednotlivé panely byly součástí jednoho uměleckého díla, každý měl svůj osobitý styl a dokázaly oslovit zájemce z řad firem i soukromých sběratelů. Všechny panely byly vytvořeny technikou airbrush na podkladu o rozměru 209 x 96 cm. Vyřezané panely určené k dražbě budou jediným artefaktem, který z celkového graffiti na Výstavišti Praha zůstane. Při plánované letošní rekonstrukci Křižíkových pavilonů bude odstraněna i zbylá část muralu, která je momentálně na pražském Výstavišti stále k vidění.