Nově vybudovaná moderní laboratoř v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy bude sloužit k výuce cizích jazyků i češtiny u lidí, kteří chtějí v rámci svého v pobytu České republice studovat i náš jazyk, avšak nemají z různých důvodů možnost docházet na výuku osobně.

Laboratoř ihned po svém dokončení v minulých dnech začala sloužit vzdělávání, mimo jiné i k sobotním vysíláním, které hlavní město zahájilo s projektem Krajánek ve světě. Jeho cílem je připravit díky moderním technologiím rámec pro zajištění pravidelné výuky českého jazyka s evidencí docházky a možností pravidelného přezkušování žáků. Distanční online výuka je uzpůsobena specifikům českých žáků žijících dlouhodobě v zahraničí. Projekt je zaměřen především na děti, které nemají přístup k výuce češtiny v zahraničí. Hlavní město je vůbec první kraj v České republice, který spustil podobný projekt k podpoře výuky dětí dlouhodobě žijících v zahraničí.

Učebna jako taková je vybavena speciálním videokonferenčním systémem umožňujícím interaktivní distanční výuku, kdy se propojuje učitel nejen s žáky, ale propojuje žáky i mezi sebou. Učitel má k dispozici pro řízení výuky SMART podium, což je interaktivní displej, který mu umožňuje vytvořit pro něho i všechny žáky společný prostor, kam každý může vstoupit ze svého počítače a kde spolu plní interaktivní úlohy. V laboratoři se nachází také moderní videokonferenční jednotka složená ze dvou velkoplošných displejů, kdy na jednom učitel provádí výuku, a na druhém pak má spojení s jednotlivými žáky. Celý systém je pak zajištěn výkonným PC.

Kompletní rekonstrukce celé učebny včetně vybavení stála hlavní město přibližně 2,2 milionu korun bez DPH.