Hlavní město pokračuje v záměru vybudovat parkovací dům na Zličíně ve spolupráci se soukromou společností CGI Metropole, s.r.o. Podmínky „Head of Terms“ budou sloužit k tomu, aby začal proces plánované výstavby v co nejbližší době, a to i na základě memoranda o spolupráci.

„Nápad umístit parkoviště P+R o kapacitě vysoko přes tisíc míst vznikl během jednání se společností CGI Metropole, s.r.o., která má dlouhodobě záměr rozšířit zličínské obchodní centrum. Blízkost stanice metra a možnost přímého oboustranného napojení na Rozvadovskou spojku jsou vlastnosti, které jsou výhodné pro umístění parkovacího domu. Z projektu vyplynulo, že kapacita pro hlavní město by zde mohla být až 1 400 míst, což je v místě vstupu dálnice D5 do Prahy velmi zajímavá kapacita a de facto by šlo o největší parkoviště P+R v Praze. Oproti některým starším projektům v této lokalitě jde o realistické řešení, o kterém budeme dále jednat. V lokalitě připravujeme také další parkoviště P+R u budoucí stanice Depo Zličín, které bude umístěno v blízkosti Pražského okruhu,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Právě na základě Memoranda vypracovala CGI Metropole, s.r.o. studii proveditelnosti parkovacího domu režimu P+R na pozemcích ve svém vlastnictví. Dle této studie je možné na pozemky umístit parkovací dům o kapacitě až 2 000 parkovacích míst v nadzemním parkovacím domě o celkem šesti nadzemních podlažích s využitelnou střešní plochou pro další parkovací místa. V tomto objektu by bylo umístěno jak parkoviště P+R, tak komerční parkoviště obchodního centra, které by ve stejném objektu využívalo také podzemní stání.

Head of Terms v současnosti nezavazují hlavní město k investici, ale popisují a řeší budoucí dohodu, která by již byla pro hl. m. Prahu závazná. Předpokladem je, že CGI pro hlavní město vybuduje parkoviště s odhadovanou cenou 1,334 miliardy korun bez DPH (finance poskytne metropole), přičemž k dispozici bude mít Praha právo užívání 1 400 parkovacích míst. V rámci jeho stavby bude vytvořeno i dalších 550 parkovacích míst, které podle předpokladu zaniknou na pozemku společnosti CGI kvůli výstavbě domu. Nově vystavěné parkoviště bude v majetku společnosti CGI Metropole, s.r.o., avšak s věcným břemenem hlavního města.

Parkoviště je v současnosti plánováno s oboustranným napojením na Rozvadovskou spojku, čímž by nebyla více zatížena Řevnická ulice. Výhodou domu je pak docházková vzdálenost mezi P+R a stanicí metra Zličín (činí cca 350 metrů z nejvzdálenějšího parkovacího místa), což bude motivací pro řidiče pro odstavení vozidla a pokračování formou MHD. Zároveň nejsou potřeba další návazné investice na infrastruktuře stanice metra a ani stávajícího dopravního terminálu.