Dva domovy pro seniory v hlavním městě se mohou těšit z nových výrobků ze dřeva vánočního stromu. Přibližně 22 metrů vysoký smrk zdobil Staroměstské náměstí na přelomu let 2021/2022, následně specializovaná firma strom ořezala od větví, pomocí jeřábu položila a rozřezala na čtyřmetrové kusy. Z nich byly nařezány fošny, které pak byly průmyslově vysušeny. Po skončení všech těchto procesů již na dřevo čekali žáci oboru truhlář Střední odborné školy na Jarově, aby z materiálu vyrobili dvě knihobudky a jeden hmyzí hotel.

„Vánoční strom ze Staroměstského náměstí našel díky žákům Střední odborné školy Jarov opět své další využití. Věřím, že nové knihobudky a hmyzí hotel budou dělat klientům dvou domovů pro seniory radost. Pro rychlejší zaplnění knihobudek jsem do nich přispěl knihami s tematikou hlavního města Prahy i mým osobním vzkazem. Přeji seniorům hezký čtenářský zážitek,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

První knihobudka a hmyzí hotel putovaly do Domovu seniorů Háje. Druhá knihobudka zamířila do Domova seniorů na Chodově. Samotná výroba všech výrobků zabrala žákům přibližně dva měsíce a podíleli se na nich jak truhláři, tak i klempíři, sklenáři nebo lakýrníci.

„V období Vánoc sloužil strom jako jejich symbol na Staroměstském náměstí, teď je díky zručným studentům ze Střední odborné školy Jarov ekologicky zužitkován a zpracován do hotových výrobků pro dva domovy seniorů. Výsledek je, stejně jako v loňském roce, perfektní. Těší mě, že tato spolupráce mezi hlavním městem Prahou a studenty ze SOŠ Jarov dále trvá a otázka ekologie a recyklace jim není lhostejná, protože je nejen pro město zcela zásadní,“ dodává pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

„Jsem velmi ráda, že se můj nápad vytvořit z vánočního stromu knihobudky líbil jak studentům ze SOŠ Jarov, tak ředitelkám našich domovů seniorů. Doufám, že se tam žádná kniha dlouho „neohřeje“ a přeji klientům našich domovů krásné čtení,“ popisuje Eva Horáková, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Zastupitelstva hl. m. Prahy.

„Pro naše žáky je velmi důležité, pokud mohou v rámci výuky vyrábět něco smysluplného, co neskončí někde ve skladu, a zároveň něco, co je originální. Letošní výrobky z vánočního stromu toto naprosto splňují,“ vysvětluje ředitel SOŠ Jarov Miloslav Janeček.

„Nápadem na využití vánočního stromu daným způsobem jsem byla nadšená. Poslední roky a měsíce byly zkouškou pro nás všechny. Právě tyto počiny, někdo by možná namítl nevelké rozsahem, nabývají na významu tím, že přinášejí radost, možnost k setkání a novou aktivitu. Tedy nápad sám, který stál na počátku, je v mých očích příkladem dobré praxe, která možná bude vnuknutím dalším následovníkům. Při prvním setkání s panem Andrlíkem ze SOŠ Jarov jsem dostala možnost zvolit ještě jeden typ výrobku. Knihobudkou jsme byli nadšeni všichni a z našeho podnětu se můžeme těšit i z dalšího darovaného objektu - hmyzího domečku. Je oblíbeným místem setkávání jak klientů, tak dětí z naší dětské skupiny. Tato mezigenerační přirozená setkání seniorů s dětmi zaměstnanců jsou nenásilná a obohacující pro obě strany. Ale to už by bylo k jinému tématu,“ doplňuje ředitelka Domova pro seniory Háje Dagmar Zavadilová.

„Nápad na knihobudku vznikl velmi rychle a v podstatě to byl další krok podporující naši myšlenku propojeného života s místní komunitou. Knihobudku najdete vedle hlavního vchodu do domova a jsme rádi, že svůj účel plní již od prvních dnů,“ uzavírá ředitelka Domova pro seniory Chodov Ilona Veselá.

V loňském roce žáci SOŠ Jarov z oborů zahradník a truhlář využili smrkové dřevo z vánočního stromu k výrobě dvou zahradních laviček a čtyř mobilních záhonů. Hotové výrobky se rozhodli darovat Domovu pro seniory v Malešicích.