Bronzové pamětní desky legionářů se opět vrátí na budovu Staroměstské radnice. V současné době jsou uloženy ve sbírkách Muzea hl. m. Prahy a po jejich restaurování budou osazeny zpět v sobotu 2. července 2022 u příležitosti 105 let výročí bitvy u Zborova. Celková cena za restaurování obou desek bude činit přibližně 107 000 korun s DPH.

První pamětní deska je ve tvaru řeckého kříže s textem „Zde jest uložena prsť z bojišť u Zborova, v Dobrudži, u Bachmače, u Terronu, na Sibiři a na Doss Altu.“ Druhá bronzová deska nese text „Pod touto deskou uchována jest prsť z bojiště verdunského věnovaná poselstvu obce pražské obcí verdunskou dne 25. dubna r. 1921. Na paměť společných bojů a vítězství za svobodu vlasti.“ Prsť je knižní označení pro zeminu z důležitých bojišť.

„V těchto dnech je mimořádně důležité si připomínat hrdinské činy našich vojáků. Vyhověl jsem žádosti Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova, Československé obce legionářské, o navrácení pamětních desek bitvy u Zborova na Staroměstskou radnici, kam patří. Symbolicky se tam vrátí právě při příležitosti 105 let výročí této bitvy,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Radní hl. m. Prahy také souhlasili s darem pro Tělocvičnou jednotu SOKOL Bratislava I Vinohrady, která se snaží o obnovu pamětní desky 17 padlých legionářů – sokolů, kteří zahynuli v bojích o Slovensko v roce 1919 (konkrétně osvobozování okolí Petržalky). Praha jim poskytne dar na obnovu desky ve výši 30 000 korun.

„Tři pražští legionáři, sokolové, zemřeli při osvobozování Petržalky během bojů o Slovensko v roce 1919. Proto si zaslouží být připomenuti pamětní deskou na budově Tělocvičné jednoty Sokol Bratislava. Na obnovu pamětní desky, na kterou se uskutečnila také veřejná sbírka, Praha daruje třicet tisíc korun,“ dodává primátor Hřib.