„Rozvoj bytové výstavby na pražských brownfildech je klíčovou záležitostí pro řešení krize dostupnosti bydlení a je pro stávající koalici velkou prioritou. Ze strany města musí být diskuze a práce v oblasti bydlení vedena zhruba třemi směry: musí probíhat konstruktivní komunikace se soukromým sektorem, město by mělo co nejdříve zahájit výstavbu družstevního bydlení a řádně pečovat a rekonstruovat městský bytový fond," konstatuje primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

„Výstavba městských bytů v Praze od roku 1991 trvale klesala a v roce 2008 se zastavila úplně. Až 99 procent bytů postavených od roku 1995 postavil soukromý sektor. Dnes panuje politická shoda na tom, že je potřeba městskou bytovou výstavbu v podobě městského nájemního bydlení oživit a tímto způsobem přispět k uspokojení poptávky po dostupném bydlení v české metropoli. Při zakládání Pražské developerské společnosti se dlouhodobě inspirujeme úspěšnou činností obdobně fungujících městských společností v Mnichově nebo Hamburku. Například bavorské centrum je nám kulturně blízké a tamější samospráva čelí obdobným výzvám. Poptávka po bydlení dramaticky přesahuje nabídku a ceny bydlení patří v Mnichově i Hamburku k nejvyšším v celém Německu, přestože místní samospráva sama aktivně reaguje,“ uvádí Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy.

Současná politická reprezentace metropole se shodla na tom, že nemovitosti a pozemky v majetku Prahy vhodné pro bytovou výstavbu nebudou prodávány. Jedná se o klíčové aktivum, které může být v budoucnu zhodnoceno vlastní výstavbou.

„Městská rada dnes schválila vznik nové instituce - Pražské developerské společnosti. Jedná se o důležitý bod programu Spojených sil pro Prahu TOP09-STAN. Tato instituce má pomoci bytové výstavbě v Praze, nemůže v žádném případě nahradit soukromé investory. Má být ale jejich partnerem a jednotlivé projekty připravovat. Výsledkem bude rychlejší a efektivnější výstavba na městských pozemcích. Instituce podobného typu má většina významných evropských měst, tímto krokem se jim v Praze přiblížíme,“ říká předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

„Nově založená Pražská developerská společnost se bude věnovat přípravě a realizaci městských projektů určených pro bydlení a související služby. Jedná se o vysoce profesionální a komplexní činnost a Praze dosud taková organizace, která by se zabývala primárně rozvojem výstavby na městských pozemcích, chyběla. Liší se v tomto směru od jiných západoevropských měst, která se obvykle prostřednictvím přímo vlastněných obchodních společností developerskou činností na městských pozemcích zabývají. Novou výstavbou rozšiřují bytový fond, o který se následně dlouhodobě starají,“ popisuje Petr Urbánek, který patří na pražském realitním trhu k renomovaným odborníkům, a který je již několik měsíců jedním z odborných garantů přípravy PDS.

Cílem je připravit a uskutečnit projekty nájemního bydlení, v jejichž rámci bude možné naplňovat různorodé požadavky města. U větších celků je možné v daném území kombinovat různé modely výstavby nebo spolupráce se soukromým sektorem, jak je v jiných evropských městech obvyklé.

Očekává se, že PDS bude intenzivně spolupracovat s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) a s příslušnými orgány městské správy a samosprávy, zejména s těmi, které mají na starost rozhodování o území, správu majetku nebo technickou infrastrukturu.

V IPRu loni vznikla Kancelář městského koordinátora s cílem připravit podklady, kterým se bude PDS věnovat. „Kancelář městského koordinátora měla za úkol vytipovat a prověřit vhodné pozemky na území Prahy pro bytovou výstavbu, jejichž případné využití by mělo přispět k posílení nabídky finančně dostupných bytů. IPR bude na jejich prověřování i nadále s Pražskou developerskou společností spolupracovat a bude se podílet na přípravách zadání pro jednotlivé urbanistické studie,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.