„Udržovat v hlavním městě zdravou přírodu a čisté životní prostředí je jedna z dlouhodobých priorit současného vedení Prahy. Proto mám radost, že se můžeme k oslavám Dne Země připojit například konstatováním, že se nám daří naplňovat Akční plán výsadby jednoho milionu stromů v Praze nebo tím, že se na polích, která vlastní hlavní město, hospodaří pouze ekologicky a bez chemie,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

„Stejně jako v loňském roce jsme doufali, že pozveme učitele, žáky, děti a jejich rodiče na zábavný den plný vzdělávacích aktivit, který společně strávíme v pražské přírodě. Pandemie onemocnění COVID19 v České republice nám to však neumožňuje. Loňské oslavy, které se konaly online ve virtuálním prostředí, byly velmi úspěšné. Z tohoto důvodu se zadavatel akce, Magistrát hlavního města Prahy, rozhodl, že online oslavu zopakujeme,” vysvětluje Olin Horáček z agentury Kristián, organizátor Dne Země 2021.

Historie Dne Země sahá do počátku 70. let, kdy se konal první ročník oslav. Akci zorganizoval americký student Denis Hayes a oslovil miliony Američanů, kteří se k akci připojili. Pochody aktivistů, demonstrace a veřejné čistící akce upozornily na již tehdy alarmující zacházení s naší planetou.

K pražské akci Den Země 2021 se připojily městské i celostátní organizace a řada dalších iniciativ, mezi nimi např. Pražské služby, Akademie věd, Národní muzeum, Český hydrometeorologický ústav a další významné organizace a projekty, jako například kampaň Náhradní planeta neexistuje zajišťovaná projektem Jeden svět na školách či nezisková organizace Bez obalu.

„Každý rok přibývá ekologických problémů, na které je potřeba upozorňovat a společně pracovat na snížení jejich dopadů,” říká Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. „Připomínka a oslavy Dne Země mohou přispět k dodržování mezinárodních úmluv, které se týkají klimatických změn. Vzdělané děti mohou přispět ke zlepšení životního prostředí,” doplňuje Audolenská.

Letošním tématem Dne Země je „Trávení volného času v městské přírodě“. Na webu denzeme.eu mohou zájemci navštěvovat různé virtuální parky, ve kterých najdou zajímavé články, pohádky, kvízy, návody a hry. Mohou se také účastnit různých soutěží nebo se přihlásit do fotosoutěže nesoucí stejné téma, tedy trávení volného času v městské přírodě. K účasti na Dni Země postačí se pouze registrovat. I letos budou účastníci sbírat groše a ty mohou následně vyměnit za věcné ceny.

Oslavy Dne Země trvají až do 24. května! Organizátoři se těší na všechny návštěvníky z řad učitelů, žáků, dětí, rodičů i prarodičů.