Podle dostupných informací vláda uložila hejtmanům a primátorovi zajistit v součinnosti s ministerstvem vnitra, Hasičským záchranným sborem a Policií ČR zabezpečit provoz zařízení typu KACPU na svém území. Oficiální usnesení bohužel hlavní město zatím od vlády nemá k dispozici.

„Ke znovuotevření KACPU hlavní město přistoupí, protože nás k tomu donutilo včerejší usnesení vlády Petra Fialy. Tento její krok osobně považuji za chybný, protože nijak neřeší přeplněné kapacity v Praze a místo toho problém ještě zhoršuje, a proto nebude KACPU poskytovat ubytování. Zatím také nebyl vytvořen relokační mechanismus a není zajištěna koordinace s cílovými městy a obcemi, po čemž Praha už od března volá,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Kapacity ubytování má Praha již dlouhodobě vyčerpané, proto bude KACPU poskytovat pouze nouzové přístřeší a ubytovací kapacity Správy uprchlických zařízení. Otevírací doba centra bude na doporučení krizového štábu od pondělí do čtvrtka od 8 do 15 hodin, v pátek od 8 do 14 hodin. O víkendech a svátcích nebude KACPU v provozu. Nouzové přístřeší bude Praha poskytovat nonstop skrze stanová městečka a front desk na Hlavním nádraží.

KACPU je uzavřeno od 16. června kvůli přetížení hlavního města Prahy a chybějícímu systému přesunu uprchlíků do jiných a méně vytížených krajů. Uzavření centra doporučil krizový štáb na svém zasedání 1. června. Od uzavření na místě funguje infomační služba skrze dobrovolníky Českého červeného kříže.

Od uzavření funguje KACPU v omezeném režimu, kdy odbavuje klienty, kteří již v centru zahájili proces. Tento týden, v pondělí 27. června, tak KACPU za celou dobu provozu odbavilo 100 000. klienta.

Krizový štáb přijal také informace o situaci ve stanových městečkách. Ve stanovém městečku v Troji je aktuálně 49 lidí. Stanové městečko v Malešicích aktuálně obývá 160 lidí. V městečku v Malešicích se navýšila kapacita o dva stany a celková kapacita je 190 osob.