Po uzavření KACPU bude na místě zajištěna infomační služba skrze dobrovolníky Českého červeného kříže, kteří případným příchozím pomohou a doporučí jim, kam dále se obrátit. Dobrovolníci budou také poskytovat informace na Hlavním nádraží. Pokud by se situace změnila a systém přerozdělování začal fungovat, hlavní město je připraveno provoz KACPU znovu zahájit.

„Tato situace samozřejmě netěší nikoho. Je to krajní řešení, protože z našeho pohledu nedává smysl přijímat další uprchlíky do míst, kde už není kapacita se o ně postarat. Uzavření doporučil pražský krizový štáb už dříve, nejde tedy o překvapivý krok. Asistenční centrum bude uzavřeno na dobu neurčitou, dokud nebude zajištěno lepší rozmístění uprchlíků v rámci krajů. Faktem je, že v Praze je až 4x více uprchlíků na hlavu než v některých dalších krajích,” říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Praha na přeplněné kapacity upozorňuje vládu Petra Fialy i další hejtmany už od března a po celou dobu volá po funkčním relokačním mechanismu, který by zajistil srovnatelnou zátěž regionů. Doposud však vláda nepředstavila žádný konkrétní plán přerozdělení, který by přeplněné Praze pomohl, a odmítla i návrh primátora Zdeňka Hřiba bez předložení jakýchkoliv alternativ.