V týdnu od 22. do 26. března bylo Metropolitní očkovací centrum na Vyšehradě v pilotním provozu. Za pět dní bylo v centru naočkováno celkem 1 170 klientů, což bylo v průměru asi 40 klientů za hodinu. Nejvíce bylo naočkovaných za jediný den 330 lidí. Projít očkovacím procesem trvá v průměru asi 10 minut v závislosti na anamnéze pacienta. Dalších 30 minut je vyhrazeno na pobyt v odpočívárně kvůli případnému výskytu nežádoucích účinků. U drtivé většiny lidí přitom nebyly pozorovány výrazné reakce na aplikaci vakcíny, pouze ve výjimečných případech očkování doprovázela únava, nevolnost či bolest v místě vpichu.

Zpětná vazba od klientů byla více než pozitivní. Nejvíce lidé oceňovali příjemné prostředí Kongresového centra Praha, tj. že nepociťovali „syndrom bílého pláště“ jako v nemocnicích a podobných místech, dále profesionální přístup personálu a rychlost odbavení. Už nyní je do ostrého provozu registrováno vice jak 1 100 klientů, z nichž někteří už mají konkrétní termín očkování.

„Velkokapacitní očkovací centrum je výsledkem spolupráce napříč sektory a institucemi. Chci moc poděkovat všem, kdo se na jeho přípravě a provozu podílejí. Jsou to dobrovolníci z Českého červeného kříže, odborníci z městských příspěvkových organizací – Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a Metropolitního zdravotnického servisu, městská společnost Operátor ICT, zdravotnický personál zajišťuje soukromá firma Medicon a participuje i stát jakožto spoluvlastník Kongresového centra Praha. Jsem ráda, že Metropolitní očkovací centrum je symbolickým naplněním hesla, že pandemii společně zvládneme,“ uvádí Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví a sociální politiku.

Provoz v pilotním režimu zajišťovalo celkem 35 lidí. Ze zdravotnického personálu zde byli přítomni nejméně dva lékaři a dvě sestry, záchranáři z pražské záchranné služby, dobrovolníci z Českého červeného kříže a administrativní pracovníci. Metropolitní očkovací centrum je koncipováno tak, aby mělo škálovatelnou denní kapacitu 200 až 1 000 naočkovaných lidí s tím, že kapacita může být navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu až dvanáct hodin denně. Případným navýšením denní kapacity bude hlavní město pružně reagovat na dodávky očkovacích látek.

„Zkušenosti z pilotního režimu předčily mé očekávání a potvrdilo se, že je provoz nastaven optimálně. Mým hlavním úkolem je nyní zajistit dostatek vakcín ve spolupráci s národní koordinátorkou očkování, paní Baťhovou.“ říká pražský koordinátor očkování Martin Ježek.

Přístup do očkovacího centra je hned u výstupu ze stanice metra Vyšehrad nebo z parkoviště u Kongresového centra Praha. Aby se v prostorách centra potkávalo v ideálním případě co nejméně lidí, jsou zde zřízeny jak jednotlivé čekárny a koridory, tak stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování a archivaci jednotlivých záznamů. Současně jsou zde bezpečnostní rámy, příchozím je kontrolována teplota, je tady i speciální koridor pro lidi s handicapem. Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají na přibližně 9,3 milionu korun bez DPH.

„Doba covidová bohužel neprospívá fyzické a duševní kondici, nekompromisně odhaluje zdravotní problémy, které si životem neseme. O to víc je potřeba se o svoje zdraví aktivně starat nyní.  Nelze se spoléhat jen na očkování, ještě chvíli totiž potrvá, než se podaří proočkovat dostatečný počet populace, aby se pandemii podařilo zkrotit do únosných mezí,“ dodává Miloš Růžička, předseda Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas Zastupitelstva hl. m. Prahy.