„Jsem vděčná za to, že jsme projekt nábytkové banky přivedli před rokem k životu a za tu dobu mohli pomoci více jak 430 rodičům samoživitelům, seniorům, pěstounům nebo lidem, kteří opouštějí ústavní zařízení a nemají kromě oblečení vůbec nic. Neutuchající zájem jak ze strany dárců, tak ze strany lidí v nouzi jen potvrzuje, že je takový nástroj sociální politiky v hlavním městě zapotřebí,” říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Nábytková banka sídlí na pomezí městských částí Praha-Libuš a Praha-Kunratice. Lidé nebo firmy sem mohou přivézt použitý nábytek a spotřebiče, které už nechtějí, nebo pro ně nemají využití. Do banky je možné věnovat i nábytek s drobnými vadami, které lze opravit. Právě k tomu slouží plně vybavená truhlářská dílna, která je umístěna přímo v areálu nábytkové banky. Všechny věci jsou následně na základě spolupráce se sociálními službami a sociálními odbory městských částí distribuovány lidem v nouzi na území hlavního města Prahy.

„Celý rok se nesl ve znamení testování, zefektivňování procesů a budování týmu nábytkové banky, ale hlavně stovek schůzek se sociálními pracovníky a jejich klienty. Společně se vždy snažíme vybrat to, co klientům bude v jejich novém začátku nejlépe vyhovovat. každý má právo na důstojné bydlení a jsem rád, že tomu můžeme být s nábytkovou bankou nápomocni,“ uvádí Tomáš Valenta, vedoucí Nábytkové banky Praha.

„Potřebu mít v hlavním městě takovou službu jsem vnímala dlouho. Hned po nástupu na magistrát jsme začali zjišťovat, jak to funguje v dalších městech, a připravovat projekt pro Prahu, nejprve ve spolupráci s nevládní organizací R-mosty a poté s městskou organizací Centrum sociálních služeb Praha. Nyní před námi stojí další výzva, abychom do budoucna zefektivnili chod nábytkovky a zjednodušili a zrychlili celý proces od příjmu nábytku po jeho doručení potřebným. Moc děkuji zaměstnancům nábytkové banky za jejich práci. A děkuji také všem dárcům a podporovatelům za jejich dary a shovívavost, na zlepšení pracujeme,“ dodává Milena Johnová.