„Je skvělé, že se posouváme dál a plány na výstavbu čtvrti Bubny-Zátory pokračují. Technická infrastruktura je stěžejní část plánování města, kterou je potřeba nepodcenit. Chceme, proto být připraveni a prověříme, zda by bylo možné vytápět a chladit budoucí budovu Vltavské filharmonie a další objekty za využití nízkopotenciálního tepla z ÚČOV. Vše je potřeba koordinovat a připravovat již v zárodku,“ vysvětluje Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora pro územní rozvoj.

Vedení města musí stanovit, jak budou vyřešeny sítě technické infrastruktury v budoucí městské čtvrti Bubny-Zátory. Plány na výstavbu sítí má sjednotit a zkoordinovat podrobná studie, kterou zpracuje IPR. Tato studie bude navazovat na územní studii Bubny-Zátory, která plánuje výstavbu nové čtvrti pro 25 000 lidí.

„Tímto krokem jdeme vstříc našemu klimatickému závazku, kdy jsme se zavázali, že do roku 2030 snížíme emise CO2 vyprodukované na území hlavního města o 45 %. Odpad z Ústřední čistírny odpadních vod lze právě energeticky využívat například pro vytápění budov a domovů,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Součástí aktuální studie zásobování sítěmi technické infrastruktury bude i podrobný harmonogram jednotlivých projektů, které se týkají vytápění, chlazení a zásobování energiemi budoucí čtvrti. Konkrétně chlazení a vytápění by například měla zajišťovat Ústřední čistírna odpadních vod, která se nachází na nedalekém Císařském ostrově.

„Plánování nové městské čtvrti je komplexní disciplína, která zasahuje do mnoha různých sfér. Je tedy dobře, že nyní zpracujeme podrobnou studii, která prověří, jak bude území Bubny-Zátory v budoucnu zásobováno energií,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Na tvorbě studie se budou dále podílet i společnosti Pražská energetika, Pražská plynárenská, Pražská teplárenská, Pražská vodohospodářská společnost, Pražské vodovody a kanalizace nebo Kolektory Praha.  Studie by měla být dokončena na konci letošního srpna.

Nová čtvrť Bubny-Zátory by měla vzniknout na základě aktualizované územní studie, která byla koncem loňského roku zveřejněna. Zpracoval ji atelier Pelčák a partner architekti s atelierem Thomas Müller + Ivan Reimann Architekten. Nyní se ještě čeká na veřejné projednání návrhu změny územního plánu, které by se mělo uskutečnit na konci letošního roku. Jedná se o jeden z posledních zásadních kroků před samotnou výstavbou, která by mohla začít do čtyř let.