Odborná porota eGovernment The Best 2022 na projektech OICT ocenila především to, že zejména v rámci státní a veřejné správy mohou být na poli elektronizace veřejné správy v ČR inspirací pro ostatní.

Městská firma Operátor ICT ukazuje, že je možné hospodařit zodpovědně a transparentně, a přitom vyvíjet funkční a přínosné aplikace, které pomáhají zlepšovat chod města. Gratuluji k ocenění dvou jejich projektů v letošním ročníku soutěže eGovernement The Best. V roce 2020 mimochodem ve stejné kategorii zvítězil Portál Pražana, rovněž z dílny Operátora ICT,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Těší nás, že projekty zaujaly odbornou porotu a patří jim první dvě místa ve své kategorii. Ocenění si velmi vážíme a vnímáme je současně i jako potvrzení toho, že naši lidé svou práci pro hlavní město Prahu dělají velmi dobře a srdcem. OICT díky svým zaměstnancům pomáhá tvořit novou Prahu, a to především prostřednictvím zavádění moderních technologií do běžného života města,“ uvádí Tomáš Barczi, generální ředitel společnosti OICT.

Pražská datová platforma Golemio je v městském prostředí unikátní spojení na míru vyvinuté open source softwarové platformy pro zpracování velkých objemů dat a zkušeného týmu konzultantů, datových analytiků a vývojářů, kteří poskytují městu, městským částem a městským společnostem své služby nad daty nejrůznějšího charakteru. Datová platforma rutinně zpracovává jak data v reálném čase, například o individuální i hromadné dopravě v Praze, cyklistice, pěší dopravě či o odpadovém hospodářství, tak statistická data o zdravotnictví, sociálních službách, veřejných zakázkách, dotacích, životním prostředí, bydlení, energetice a dalších oblastech relevantních pro rozhodování politiků, městských úředníků či důležitých pro informování široké veřejnosti. Golemio provozuje kolem 120 živých dashboardů nad těmito daty, několik webů (např. Pragozor.cz se zajímavými statistikami a informacemi o Praze ve zjednodušené formě a v souvislostech) a také back-endových datových aplikací.

V rámci druhého projektu nazvaného Zdravá třída se ve třídách nuselského Gymnázia Na Vítězné pláni otestovala IoT měřidla koncentrace CO2, teploty a vlhkosti. Díky IoT senzorům vyučující včas rozeznali moment, kdy bylo v učebně nutné vyvětrat, aby se v ní obnovilo hygienicky zdravé ovzduší. Z testování je zřejmé, že podobná technologie na sledování vnitřního prostředí je vhodná nejen v objektech vzdělávacího charakteru, ale své uplatnění by našla všude tam, kde se v uzavřených vnitřních prostorách koncentruje větší množství osob a hrozí tak překročení hygienické normy CO2. Díky detailnímu přehledu o teplotě v objektu je dále možné přesně určit, kdy v objektech dochází k přetápění a je tedy vhodné přenastavit systém měření a regulace s cílem ušetřit náklady za energii.