Staroměstské náměstí stále ještě pokrývá pár křídových křížů, které zde 22. března nakreslili příznivci spolku Milion chvilek pro demokracii jako vzpomínku na více jak 25 tisíc obětí, které v České republice podlehly nemoci covid-19. Původní iniciativa však přerostla v něco, co aktuálně naše společnost velmi potřebuje - pietní místo pro společně sdílenou bolest a společně budovaný soucit.

„Společně s ostatními členy Rady hlavního města Prahy si dobře uvědomujeme, že původní iniciativa Milionu chvilek na Staroměstském náměstí se proměnila. Děkujeme občanům a jejich iniciativám, že vytvářejí pro nás všechny čas a místo pro zastavení, ohlédnutí a zhmotnění smutku. Víme, že takové místo naše společnost velmi potřebuje. Málokdy se něco tak dotýká doslova všech. Rádi bychom proto umožnili, aby si lidé i nadále mohli památku zesnulých v důsledku pandemie covid-19 připomínat. Proto jsme hledali způsob, jak pietní místo na Staroměstském náměstí udržovat v důstojné podobě,“ říká Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Během dnešního odpoledne dobrovolníci z řad skautů s pomocí města uklidili uvadlé květy a vyhořelé svíčky. Všechny zachovalé květiny, svíčky a další předměty shromáždili skauti a skautky na jednom místě, kam lidé mohou i nadále přicházet sdílet smutek. Celá úprava pietního místa se uskutečnila s vědomím vedení Milionu chvilek.