„Na čistotě Prahy je co zlepšovat. Koncentrace mnoha osob v metropoli, jakou Praha je, klade vysoké nároky i na její úklid. Nové moderní vysavače, které umí vysát i jemný prach, což je častá příčina zdravotních potíží, úklid o krůček usnadní a zlepší,“ řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

„Uklízecí čety, které den co den zametají ulice hlavního města Prahy, často vykonávají namáhavou, nepohodlnou a nehygienickou práci a tak jsme se rozhodli v roce 2008 nasadit zcela nové uklízecí stroje - vysavače na městské odpadky, které se staly užitečným pomocníkem v boji proti nepořádku,“ vzpomíná generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman a dodává: „Nově pořízené vysavače na elektrický pohon tak rozšiřují naší současnou flotilu 12 komunálních vysavačů o dalších 12 strojů. Potkat je zatím bylo možné zejména v centru Prahy, ale od dubna jsou k vidění již na většině území města.“

„Stroje na elektrický pohon jsou méně hlučné než starší modely se spalovacím motorem a lze je tedy s výhodou použít i ve večerních hodinách, kdy slábne provoz v ulicích velkoměsta. Neprodukují také žádné škodlivé emise. Navíc uklízecí čety dokážou díky konstrukci vysavače odstranit prach a špínu mezi zaparkovanými vozidly,“ řekl radní Radek Lohynský (ODS), který se zúčastnil dnešního slavnostního představení nových strojů na náměstí Republiky.

Stroje jsou samojízdné, což zvyšuje jak komfort pro obsluhu, tak výkonnost pracovních skupin Pražských služeb. Výdrž baterií je více než 8 hodin intenzivní práce a za směnu zvládne vysavač vyčistit 8 km plochy.

Gluttony 2012 – základní údaje
Celkový počet v PS 24
z toho elektro 18
První Glutton 2008 (3 ks)
První elektrický Glutton 2411 E 2009 (3 ks)
První nasazení centrum města
Výkon motoru 1500 W
Provozní napětí 48 V
Rychlost 0-6 km/hod
Hlučnost 55 dB ve 4 m od stroje
Výdrž baterií při práci až 12 hodin (bezpečně 8 hodin)
Počet baterií 4
Doba nabíjení 6-8 hodin
Objem zásobníku 240 l
Hmotnost 365 kg
Cena Kč 455 tis.
Plocha filtru PM10 18 m2
Spotřeba za směnu
Elektro 4 kWh el. energie
Benzínový 8 l Naturalu
Provozní náklady – srovnání elektro x spalovací motor: elektro je cca 18x levnější (12,50 Kč proti 230,- Kč za 8 hodinovou směnu)