/zpráva z 11. jednání Rady hl. m. Prahy 18. března 2014/

Tento postup se ne vždy setkal s pozitivní reakcí voličů i kandidujících stran, Ústavní soud ČR jej přesto shledal jako zákonný. Nyní však pražští radní dali zelenou změně, která je podle nich spravedlivější, a to i k menším politickým stranám.

Vytvoření volebních obvodů může zásadním způsobem ovlivnit rovnoměrnost volebního výsledku a vzniká také riziko porušení rovnosti volebního práva. Abychom podobným negativním jevům předešli, rozhodli jsme se pro změnu zákona,“ upřesnil radní pro oblast legislativy, transparentní veřejné správy a sportu Lukáš Manhart.

Návrh novely nadále počítá s konáním voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy ve stejném termínu jako volby do zastupitelstev městských částí. Díky tomu by nemělo docházet ke zvyšování nákladů na jejich konání, jež by nutně nastalo v případě, kdyby se volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy konaly spolu s volbami do krajů. Zároveň není podle tohoto návrhu potřeba jakýmkoliv způsobem zasahovat do délky funkčního období zastupitelstva zvoleného v nadcházejících volbách.

O tom, že území Prahy bude v letošních volbách tvořit jeden volební obvod, rozhodli zastupitelé již na konci letošního února.