Během prvního dne summitu se Pakt svobodných měst oficiálně rozšířil o 6 nových členů, konkrétně o města Kyjev, Berlín, Riga, Vilnius, Brusel a Hamburk, jejichž primátoři podepsali deklaraci o přistoupení k Paktu. Primátor Kyjeva, Vitalij Kličko, při té příležitosti uvedl: „Ukrajina usiluje o to, aby se stala plnohodnotnou součástí Evropy a připojení Kyjeva k Paktu svobodných měst, který naší zemi svou pomoc poskytuje, je další z kroků, jimiž se k tomuto cíli přibližujeme. Spolupráce je pro nás všechny v tuto chvíli nesmírně důležitá – a to nejen v otázce obrany Ukrajiny, ale i obrany demokratických hodnot a dalších evropských zemí.”

Na programu summitu, jehož odpolední část byla otevřena veřejnosti a uskutečnila se v pražském Centru Architektury a Městského Plánování (CAMP), se také diskutovala pomoc ukrajinským městům poničeným válkou s Ruskem. Hlavní město Praha spolu například s Dopravním podnikem hl. m. Prahy daruje městu Charkov 20 tramvají a městu Chmelnický dva autobusy. Zástupci metropolí sdíleli také své zkušenosti a konkrétní příklady ze své praxe. Dohodli se také na budoucí spolupráci v rámci Paktu svobodných měst na budování expertních týmů, které budou k dispozici ukrajinským městům při plánování udržitelné poválečné obnovy

„Před třemi lety jsme společně s primátory Bratislavy, Budapešti a Varšavy založili Pakt svobodných měst. Dnes se počet členských měst zvýšil na úctyhodných 33, se kterými budeme spolupracovat nejen na zvyšování vlastní energetické soběstačnosti nebo zvládání dopadů klimatické krize, ale také při poválečné obnově Ukrajiny. Ta nebude spočívat pouze v opravě budov, ale také v podpoře vzdělávání a demokratických hodnot. Pomoc Ukrajině na úrovni měst ve výsledku přispěje i ke zvládaní uprchlické situace v našich metropolích. Čím dříve se ukrajinská města postaví na nohy, tím dříve se do nich budou moci lidé vrátit a začít znovu žít život bez války a ruské agrese,“ řekl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

V úterý 27. září se bude summit věnovat přímým dialogům mezi primátory hlavních měst EU a Evropskou komisí. Předním tématem bude energetická soběstačnost, dostupné bydlení a ochrana klimatu. V rámci přímého dialogu bude Evropskou komisi zastupovat Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise.

„Evropská města musí vést společný dialog s evropskými institucemi a inovovat způsoby, kterými je přistupováno k přerozdělování financí a řešení aktuálních krizí. Chceme usilovat o to, aby města v těchto otázkách získala významnější pravomoc, protože dokáží nabídnout rychlejší a přímější řešení než centrální vlády. V současné době je pro nás důležité finančně podporovat udržitelný rozvoj, urychlit plnění Zelené dohody pro Evropu a efektivně tak bojovat se současnou světovou krizí a ruským vlivem,” řekl na summitu Rafal Trzaskowski, primátor Varšavy a jeden ze zakladatelů Paktu svobodných měst.

Pakt byl založen v roce 2019 v Budapešti primátory měst Visegrádské čtyřky, tj. Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti. Za tři roky se z paktu stala globální síť 33 členských měst, která zastávají hodnoty, jako je pokrok a pragmatický přístup k řešení problémů oproti nacionalistickému populismu. Členové se hlásí k hodnotám svobody, demokracie a rovnosti, kladou důraz na spolupráci a sdílení příkladů dobré praxe. Pakt svobodných měst byl vytvořen s cílem zdůraznit rostoucí význam měst pro zachování a ochranu demokracie a otevřené společnosti. Vizí Paktu je budovat síť starostů, která se bude řídit těmito hodnotami, bude se pružně přizpůsobovat neustále se měnícímu politickému prostředí a bude přinášet smysluplné změny.