„Povodňová situace se v Praze stále zlepšuje a Pražané se tak mohou postupně vrátit k běžnému životu, neboť od zítra rušíme přijatá protipovodňová opatření. Rád bych ale požádal všechny, kteří se budou pohybovat v okolí řeky, aby byli nanejvýš opatrní, protože hladina Vltavy bude ještě minimálně několik dní stále nadprůměrně vysoká. Práce pro hlavní město ale nekončí a rozmary počasí budeme sledovat i nadále,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Zvýšený průtok ve Vltavě způsobil pouze dočasné nepohodlí Pražanům v podobě nemožnosti náplavky navštívit. Nedošlo k významnějším škodám na městském či soukromém majetku,“ doplnila náměstkyně primátora hl. m. Prahy Jana Komrsková.

S platností od čtvrtečních 8.00 hodin ráno budou moci návštěvníci téměř plnohodnotně využít všechny náplavky a bude na ně možný i vjezd vozidel, od stejného času bude možný i provoz zbývajícího botelu Matylda. Správce náplavek (Trade centre Praha) však kvůli zmrzlé vodě na pochozí části Rašínova nábřeží nechá tento úsek kvůli bezpečnosti návštěvníků prozatím uzavřený. Jedná se o zhruba stometrovou část od Železničního mostu. Od 9.00 hodin ráno zítra také začnou práce na otevření protipovodňových vrat na Čertovce. Díky poklesu hladiny by se do provozu teoreticky mohly vrátit i přívozy v Praze 1, 2 a na Vyšehradě, podle informací od jejich majitelů ale bude nejprve nutné upravit jejich nástupiště a okolí. Tyto úpravy budou pravděpodobně trvat až do pondělí, kdy by měl být provoz přívozů obnoven. 

Podle ČHMÚ by dnes v 18.00 hodin měla skončit výstraha na povodňovou bdělost, která v Praze zatím stále platí. Hladina Vltavy (na limnigrafu v Chuchli) by měla klesnout pod 1. stupeň povodňové aktivity a očekává se další mírný pokles. Z Vltavské kaskády se ale nadále bude odpouštět obdobné množství vody, neboť pokračuje vysoký odtok z Lipna, což ovlivňuje i hladinu Orlíku. Tento stav bude pokračovat pravděpodobně až do poloviny příštího týdne. Kvůli stále přetrvávajícímu vysokému průtoku Prahou by proto návštěvníci náplavek, ale i lidé pohybující se obecně v okolí řeky, měli dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti.